Ako ste bezvoljni i nemate energije, evo nekoliko savjeta da se pokrenete, umjesto da se cijeli dan valjate po krevetu.
Ukoliko ni zdrave navike ne pomažu da se osjećate odmornije, razlog stalnog umora mogu biti problemi sa štitnjačom, anemija, depresija, nedostatak minerala i vitamina ili neki drugi zdravstveni problem, te je poželjno posjetiti doktora.
Odmor
Ovo izgleda u neskladu sa uvodom, ali nekima je dovoljno 5 sati sna, dok drugi ne mogu ustati ni nakon 8 sati. Koliko god da vam je sati potrebno, ključno je da taj san bude kvalitetan, što znači – bez alkohola i kofeina prije spavanja, a bilo bi poželjno da barem sat vremena prije odlaska u krevet ugasite TV, mobitel, odmorite oči i um.
Vježbajte
Preporučuje se bar 40 minuta vježbanja 4 puta sedmično, ali svaki minut koji odvojite za ovu aktivnost dobro će vam doći. Iako ćete se na prvu umoriti, vježbanje zapravo podiže nivo energije, pa ne biste trebali vježbati minimalno 3 sata prije spavanja.
Koje probleme možete riješiti vježbanjem?
Neka vam tjelovježba postane rutina!
Meditirajte
Razbistrite um i opustite se prije spavanja vježbama meditacije. Meditacija može pomoći boljem snu što kasnije podiže energiju. Ukoliko niste upoznati s meditacijom i ne poznajete nikoga ko vas može uputiti, na internetu potražite savjete i aplikacije koje se bave ovom temom.
Nahranite mišiće mlijekom nakon intenzivnog vježbanja
Odaberite vrstu joge za sebe
Hrana
Iako kofein i šećer mogu odmah podići nivo energije, dugoročno ne djeluju, a oscilacije u nivou šećera u krvi mogu nas učiniti umornijima i ubrzo ponovo gladnim. Zdrava prehrana temeljena na voću i povrću, cjelovitim žitaricama, zdravim masnoćama poput ribe i maslinova ulja te grahoricama dugoročno je bolja za naš organizam, a ne smijemo zaboraviti ni na hidrataciju te konzumirati 6-8 čaša vode dnevno. Smanjite unos šećera, kofeina i alkohola, a slatkiše, kafu i alkohol prije spavanja zamijenite voćem ili orašastim plodovima, čajem od mente ili biljnim čajem koji pomaže boljem snu.
Namirnice sa najviše i najmanje kalorija
Kako prepoznati da li postoji intolerancija na hranu?
Umjerenost
Postepeno uvođenje promjena i zdravih navika je ključno jer nam nagli rezovi mogu stvoriti stres i dovesti nas do toga da prerano odustanemo od novih navika i ciljeva. Počnite s laganim vježbanjem i polako povećavajte broj minuta koji dnevno provodite vježbajući, piše Sensa.hr.
Ako vas muči celijakija donosimo 2 odlična bezglutenska recepta
Vegani oprez! Ove nutrijente i vitamine možete unijeti samo kroz meso i mliječne proizvode