Čak iako ste dobro podnijeli koronu, posljedice mogu biti izuzetno ozbiljne, objašnjava postkovid sindrom pulmolog. dr Tatjana Radosavljević. Kod većine oboljelih infekcija virusom korona manifestuje se kao kratka i blaga bolest, ali to nikako ne znači da ne može da ostavi posljedice prisutne kod teških pacijenata.
Nažalost, odgovori na pitanja koliko produženi kovid može da traje, kada će se i da li će se neko do kraja oporaviti – još uvijek su prepuni nepoznanica. Ni lista postkovid simptoma nije do kraja usaglašena, primijećeno je da ljudi imaju veoma različita iskustva. Možda je jedino zajedničko obilježje umor, koji većinu ometa u svakodnevnom životu.
Da li nastavljena, prikrivena infekcija u organizmu dovodi do prolongiranog imunološkog odgovora ili je zatečeno stanje kod pojedinaca zapečaćeno za cijeli život? Zaista je teško reći, ali je sigurno da produžena bolest zahtijeva konstantno praćenje.
“Još poslije prvog talasa epidemije primijećeno je da pacijenti koji su završili sa akutnom fazom infekcije imaju tegobe koje traju i nekoliko mjeseci, bez obzira na težinu bolesti. Dešava se i da pacijent pomisli da se konačno oporavio, a problemi se vrate. Prema aktuelnim teorijama, u osnovi produženog kovida je to što se u tankom crijevu zadržavaju čestice virusa i odatle kreće autoimuni odgovor organizma – kada naće ćelije počinju da napadaju sopstvena tkiva,” – kaže. doktorica Radosavljević.
Najčešći simptomi koji se primjećuju kod pacijenata koji su preboljeli koronu vezani su za respiratorni sistem: otežano disanje, suhi kašalj, bol u grudima… Sve ih prati umor, piše Magazin Lena.
“Zamaranje, nedostatak vazduha, zadihanost, preznojavanje simptomi su smetnji u plućima, ali kovid može da zahvati i srce, bubrege, a neurološki simptomi mogu zaista dugo da traju i za sada su najveća nepoznanica.”
Kako da razlikujete alergiju od Korona virusa?
Mentalno zdravlje u doba Korone
Liječenje može da bude dosta komplikovano
“Budite uporni, uzimajte vitamin B, koji hrani nerve, iz prirodnog izvora. Najbolji je kvasac, treba da ga koriste oni koji se žale na jak umor, kojima trnu ekstremiteti, imaju glavobolje, oni koji su izgubili pola vidnog polja. Ovi neurološki simptomi su komplikovani za liječenje, neurolozi i kardiolozi morat će dodatno da im se posvete.”
Neke tegobe se vezuju i za povišeni D-dimer, koji posebno ukazuje da postoji veća mogućnost da neko dobije trombozu, plućnu emboliju.
“Kod pojedinih postkovid pacijenata povišene vrijednosti se dugo održavaju. Ne mora uvijek da znači da se pojavio tromb, već da se radi o poremećaju koagulacije, jednoj vrsti koagulopatije. Važno je pacijente liječiti dovoljno dugo, injekcijama, “aspirinom” ili nekim od jačih lijekova za razbijanje tromba ako se utvrdi da zaista postoji, da li se radi o fibrozi.”
Šta god da je u pitanju, a posebno ako pluća još uvek škripe (ostaci upale), treba ih osvježiti, sprovoditi pravilno vežbe disanja.
“Na tržištu ima i aparata koji su već korišćeni u pulmologiji, a kojima se šire pluća više desetina puta dnevno, čime stiže i više krvi u pluća.”
Najvažnije je da pacijent nađe put do doktora i obavijesti ga o svemu što osjeća. To uključuje i dugotrajan gubitak čula ukusa i mirisa, poremećaj pamćenja i koncentracije, nesanicu, psihijatrijske probleme, konvulzije, bolove u mišićima i zglobovima, paralize, kožni osip, gubitak kose… Na sreću, mnogi od problema mogu i ambulantno da se savladaju.
Pomjerajte granice:
Nemojte dugo da sjedite ili ležite, bez obzira na to koliko vam je teško da ustanete. Ako se ne krećete, povećava se rizik za razvoj tromboze i embolije. Šetajte po kući, a dio aktivnosti svakako organizujte i na otvorenom.
To nikako ne znači da rasipate energiju, procijenite dobro svoje mogućnosti: napravite listu prioriteta, uskladite poslovno i privatno, podijelite obaveze sa drugim članovima porodice, komšijama, prijateljima.
Za početak, dobro bi bilo da krenete s vježbama istezanja i fleksibilnosti, one će povećati obim vaših pokreta, koji je sigurno smanjen nakon produženog mirovanja. Probajte da se popnete pješke bar jedan sprat, svakim danom će vam biti sve lakše da to učinite. Mišići i strukture svih tkiva živnuće i ako pređete nekoliko stotina metara.