Znamo da je mrkva zdrava, a njezin korijen može blagotvorno uticati na izgled. Organsko ulje, infuzirano mrkvom, poboljšava ten, hrani kožu i kosu i potpuno je prirodan proizvod bogat vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama.
Zašto nam koristi?
Ulje mrkve zasićeno je beta-karotenom (provitamin A) i prvenstveno je poznato po pozitivnom učinku na kožu, osigurava glatkoću, sjaj i zdrav izgled zahvaljujući nježnoj narandžastoj nijansi.
Hranjive, zaštitne, regenerativne i antioksidacijske sposobnosti ulja od mrkve izvrsne su u njezi suhe i osjetljive kože.
Treba ga dodati svakodnevnoj njezi jer štiti kožu od vanjskih uticaja – vjetra, hladnoće ili zagađenog gradskog zraka. U hladnoj sezoni liječi iscrpljenu ili ispucalu kožu, a po vrućini služi kao balzam za usne. Riješite se akni dodajući nekoliko kapi ulja mrkve u običnu kremu – osim što uklanja upalni proces, aktivira proces ozdravljenja.
Dobra je i za samotamnjenje, sa laganim, zlatnim, prirodnim nijansiranjem kože. Ulje mrkve djeluje kao potpora prirodnom preplanulom tenu, pripremajući epidermu za izlaganje suncu, produžavajući učinak sunčanja i štiti kožu. Može se uzimati oralno kao dodatak prehrani ili primijeniti na tijelo neposredno prije odlaska na plažu.
Tri su vrste ulja mrkve ovisno o dijelu biljke i načinu njenog iskorištavanja: ulje korijena, eterično ulje od sjemena i bazno ulje od sjemena mrkve.
Eterično ulje dobiva se parnom destilacijom sušenog sjemena, bazno ulje hladnim prešanjem sjemena, dok se ulje korijena mrkve dobiva maceracijom.
Poput biljke od koje potječe, mrkvina su ulja bogata vitaminima A, C i E te beta-karotenom.
Vitamini A i E i beta-karoten ključni su za blagotvorna svojstva ovih ulja koja potiču cirkulaciju i hidratiziraju suhu kožu, tjeme i kosu.
Eterično ulje sjemena mrkve
Eterično ulje može služiti za vanjsku i unutarnju upotrebu. Pošto je vrlo jako, prije upotrebe ga razrijedite u nekom baznom ulju poput hladno prešanog maslinovog.
Za oralnu je upotrebu dovoljno ukapati dvije kapi eteričnog ulja u čajnu kašikicu baznog ulja.
Za vanjsku upotrebu dodajte par kapi svom uobičajenom sredstvu za njegu kože tijela i lica.
Ljekovita svojstva:
Ovo ulje pospješuje cirkulaciju i metaboličke funkcije te stimulira izlučivanje enzima i hormona.
Djeluje i na moždane i živčane funkcije poboljšavajući koncentraciju i aktivnost. Čisti krvne žile, tkiva i organe poput jetre i bubrega.
Uklanja toksične sastojke poput mokraćne kiseline iz krvi, tkiva i zglobova, čime pomaže pri liječenju artritisa i gihta.
Zahvaljujući svojoj blagoj aromi često se koristi u aromaterapiji i iznimno je učinkovito protiv stresa i tjeskobe.
Zbog revitalizirajućeg i osvježavajućeg djelovanja, pomaže ukloniti osjećaj hroničnog umora i opšte slabosti.
Ulje od sjemena mrkve višestruko je korisno za vašu kosu jer stimulira njen rast, čini je mekšom, glatkom i sjajnijom, potiče cirkulaciju u tjemenu, učvršćuje korijen i štiti je od štetnih utjecaja iz okoline, poput sunčevog zračenja i onečišćenja. Ukapajte 5-6 kapi eteričnog ulja u regenerator za njegu kose koji stavljate nakon šampona.
Obilje nutrijenata čini ovo ulje savršenim za njegu kože. Osvježava kožu i pruža joj antioksidativnu zaštitu, hidratizira i sprečava pojavu bora i strija.
Budući da učvršćuje kapilare, primjenjuje se kod kuperoze i rozaceje te je čest sastojak krema koje djeluju protiv ovih problema.
Budući da se sjeme mrkve od davnina upotrebljavalo za kontracepciju, a potiče i menstrualno krvarenje, njegovo se uzimanje ne preporučuje trudnicama, dojiljama i ženama koje žele začeti.
Ulje korijena mrkve
Budući da je ulje sjemena skuplje i teže dostupno, kod izrade kućnih pripravaka za njegu kože i kose prvenstveno se rabi nešto blaži macerat korijena mrkve, koji djeluje na kožu i kosu slično eteričnom ulju.
Ovo se ulje dobiva potapanjem ribanog i malo prosušenog korijena mrkve u biljno ulje.
Čest je sastojak u kozmetičkim proizvodima za zaštitu od sunca i njegu naročito suhe i zrele kože kojoj vraća vlažnost i svježinu. Dobro je i za oštećenu kožu, a osim što pospješuje zacjeljivanje ožiljaka, pomaže kod ekcema, psorijaze, nadraženosti, svrbeža i hiperpigmentacije.
Redovita primjena ulja od korijena mrkve povoljno utječe na zdravlje kose, čini je čvršćom i sjajnijom, potiče njen rast i sprječava opadanje. Budući da potiče cirkulaciju, koristi se i kod problema s nadraženim i suhim vlasištem.
Šampon za kosu
Skuhajte veću šolju zelenog čaja (2,5 dl) i pustite da se malo ohladi. U mlak čaj dodajte 10-12 kapi ulja korijena mrkve i kašikicu jabučnog sirćeta. Dobro utrljajte u mokru kosu, zavijte je ručnikom i ostavite 15 minuta. Isperite mlakom vodom. Ovisno o dužini kose, količinu sastojaka možete povećati ili smanjiti, samo vodite računa da omjeri ostanu isti. Ovaj je šampon naročito pogodan za kosu s ispucanim vrhovima.
Maska za zdravu kosu i vlasište
Zagrijte pola šoljice ulja korijena mrkve. Razdvojite kosu u razdjeljke i utrljajte ulje na tjeme. Kad ste prekrili čitavo tjeme, počnite ga masirati kružnim pokretima. Nastavite trljati 15 minuta dok se macerat sasvim ne upije u kožu tjemena. Pokrijte kosu kapom za tuširanje i držite je pokrivenom oko sat vremena. Temeljito isperite. Osim što će joj dati sjaj i učiniti je čvršćom, ova će maska pospješiti rast kose.
Pomiješajte dvije kašike makadamijinog ili jojobina ulja i 25-30 kapi ulja korijena mrkve. Utrljajte u kožu lica prije spavanja. Koža će vam ujutro biti odmorna, a bore manje vidljive. Ulje korijena mrkve može se koristiti i samostalno. Nakapajte ga na dlanove i utrljajte u prethodno očišćeno lice, najbolje prije spavanja.
Priprema: Rastopite kokosovo ulje i shea puter u dvostrukom kuhalu. Dodajte ostale sastojke i dobro promiješajte. Ulijte ulje u čistu posudu i ostavite smjesu da se ohladi.
Utrljajte koliko trebate da koža upije, a da ne ostane premasna. Količina je individualna prema površini i tipu kože – suha upije puno više nego masna.