Biljka valerijana cvjeta od maja do augusta, a cvijet joj sadrži mnoštvo malih bijelih do ružičastih cvjetića zanosnog mirisa. Korijen biljke je veoma razgranat te je, za razliku od cvijeta, oporog i neugodnog mirisa i okusa.
Čaj od valerijane izvanredno smiruje i opušta živce, a također ima i mnogo drugih ljekovitih svojstava…
Sam naziv valerijane potječe od latinske riječi ”valere” što znači „biti zdrav/biti dobro“.
Upravo se korijen valerijane koristi u ljekovite svrhe radi svog eteričnog ulja. Vadi se prije ili nakon samog cvjetanja, te se od njega, nakon obrade i sušenja izrađuju tinkture, ulja čajevi i kapi.
Čaj – napitak sa vlastitom kulturom
Najbolji čajevi za dojenčad
Priprema čaja
Čaj od valerijane priprema se na način da se 2-3 grama korijena valerijane stave u šoljicu vrele vode i u njoj stoje 20 minuta. Dnevno je dopušteno popiti između 2 i 3 šoljice, s tim da zadnju morate popiti barem pola sata prije spavanja. Ukoliko vam se ne svidi okus čaja, u njega možete dodati i neke druge biljke koje volite (npr. mentu, kamilicu,…). Ispijanje ovog čaja može vam pomoći na mnogo načina, a ovo su stvari kod kojih je dokazano učinkovit:
Valerijana čaj za smirenje
Ukoliko imate problema sa nesanicom i satima se prevrćete u krevetu, čaj od valerijane mogao bi vam uistinu pomoći. On djeluje na nervni sistem i pospješuje kvalitetu sna. Ipak, neka istraživanja su pokazala da bi, za konkretne rezultate na ovom polju, definitivno trebali piti valerijanu barem dvije sedmice.
Ublažava nervozu i tjeskobu
Valerijana djeluje poput sredstva za smirenje, ali nije antidepresiv. Za razliku od čaja od gospine trave, djeluje jako brzo. Osim toga, ne uzrokuje mamurluk i tupost. Ipak, ako namjeravate dugoročno koristiti čaj od valerijane u ove svrhe, definitivno se morate konzultirati sa liječnikom. Najkompleksniji dio je odrediti pravilnu dozu koja neće ometati vašu svakodnevnicu. Dakle, valerijana je ljekovita, ali ipak pripazite na količinu.
Valerijana snižava krvni pritisak
Povišeni krvni pritisak može biti uzrokovan psihogenim faktorima poput neugodnosti, stresa, svađe ili ostalim zdravstvenim faktorima. Valerijana, dakle, djeluje na krvni pritisak povišen psihogenim faktorima. Dakle, ako vam je pritisak skočio od živaca, popijte čaj od valerijane.
Crni čaj
Zeleni čaj – poseban je i ljudi ga vole
Pomaže kod odvikavanja od pušenja
Njen miris čini da nam miris duhana postane neugodan i odvratan do mjere nepodnošljivosti. Izaziva osjećaj gađenja nad duhanom. Osim toga, odličan je jer usputno djeluje i na anksioznost izazvanu nedostatkom nikotina.
Pomaže kod menstrualnih grčeva i bolova
Valerijana na menstrualne grčeve i bolove djeluje poput analgetika. Istraživanja su pokazala da uzimanje valerijane 3 puta dnevno počinje davati rezultate već nakon 2 menstrualna ciklusa. Smanjuje bol i potrebu za lijekovima protiv bolova, a ako je uzimate u PMS-u mogla bi vam pomoći u borbi sa hormonima i čežnjom za hranom.
Ublažava migrenu
Valerijana čaj pokazao se kao odličan u liječenju migrene, piše narodnilijek.com.
Čaj od valerijane i matičnjaka
Čajnu kašiku valerijane i čajnu kašiku matičnjaka preliti sa 3,5 dl vruće vode te ostaviti da odstoji 20 minuta. Procijedite i popite prije spavanja za miran i ugodan san.
Tinktura od valerijane
U staklenu bocu od 1,5 l uliti 1 l 40% alkohola te u njega dodati 50 gr. usitnjenog korijena valerijane. Tako pripremljeno ostaviti da odstoji 10-12 dana . Tinkturu valja dobro začepiti te staviti da stoji na tamnom mjestu.
Tinktura se uzima sa vodom ili šećerom na kašiku, 30-ak kapi 2-3 puta dnevno.
Nuspojave
Valerijana se ne smije koristiti u vrijeme trudnoće i dojenja te u vrijeme korištenja hipnotika, benzodiazepina i antipsihotika te alkohola (u većoj dozi od one u tinkturama), te je ne bi trebala koristiti djeca.