Što je zapravo pažnja? Pažnja je usmjerenost na određene radnje koje su pred nama na svjesnom nivou, što još zovemo koncentracijom, odnosno koncentrisanje naše svijesti je srž pažnje.
Pažnja kod djece ključna je za svaki vid razvoja pa tako i za čitanje. Svako dijete od svoje najranije dobi pokazuje jako veliki interes za slikovnice i knjige. Lista ih s pažnjom, pa čak i one u kojima nema previše slika. Kada se roditelj ili odgajatelj aktivno uključe u tumačenje onoga u što dijete gleda u slikovnici ili knjizi njegova pažnja izuzetno raste.
Kako da dijete samo nauči čitati?
Naučite dijete čitati uz igru i zabavu
Stvorite mali čarobni kutak za čitanje
Da bi dijete zaista bilo produktivno i moglo pokazati svoju pažnju u čitanju, odlično je da za to ima primjeren kutak u kojem se osjeća sigurno i inspirisano.
Čak i ako dijete nema svoju sobu, takav se kutak može urediti u bilo kojem dijelu doma. Najvažnije je da dijete ima udobnu stolicu ili mekanu podlogu na kojoj može bezbrižno ležati i ulazak u svijet priča i čitanja može početi.
Na kraju, ljubav prema čitanju i pisanju stvara se upravo u roditeljskom domu.
Kako poticati djecu na čitanje i pisanje?
Odgojitelji trebaju pomoći djeci u svladavanju predčitalačkih vještina koje se prema programu predškole trebaju usvojiti. Naravno, ako djeca pokazuju veći interes za čitanje i pisanje, treba im osigurati dodatne poticaje i podupirati ih.
Stručnjaci upozoravaju: Ne tjerajte djecu da uče prerano!
Važnost društvenih igara u razvoju djeteta
Kako poboljšati pažnju kod djece?
Dijete u blizini ne treba imati ništa što mu odvlači pozornost. Koncentraciju izuzetno remete glasna muzika, buka televizora ili glasan razgovor ukućana. Vaš i djetetov kutak za čitanje treba ga zaista razveseliti svaki put kada ulazite u zonu čitanja koju će svako dijete prepoznati i tako ga navikavate na način čitanja i koncentraciju i u kasnijoj dobi.
Neka djeca već sa godinu dana pokazuju pažnju kod interaktivnog čitanja od čak desetak minuta, dok nekoj djeci to uspijeva tek s 4 ili 5 godina.
Djeca trebaju od roditelja vrijeme i posvećenost – zajedničko aktivno čitanje dokazano potiče djecu na njihov cjelokupni razvoj.
Velika je važnost u interaktivnom čitanju ta što kroz takvo aktivno čitanje dijete uči slijediti pravila. Roditelji trebaju na svaki način poticati koncentrisano čitanje, a ako primijete da je dijete zaljubljeno u čitanje pustiti ga da čita maksimalno uz svoje druge obveze.
Najučinkovitiji način bogaćenja rječnika, koje je nužno za uspješno jezično izražavanje, kako pisano, tako i usmeno, je čitanje knjiga.
Zašto je period od 2. do 7. godine života važan za razvoj mozga?
Usporen razvoj govora kod djeteta
Kada se obično javlja interes za čitanjem kod djece?
Vrijeme kada se javlja interes za čitanje ovisi o individualnim karakteristikama djeteta. Ako dijete ranije (recimo s 4 godine) savlada analizu i sintezu glasova, može početi i čitati. Očekuje se da djeca predškolske dobi poznaju slova, ali to ne znači da će imati interes za čitanje.
Svaka knjiga nova inspiracija za vaše dijete
Kada je čitate svom djetetu, osim bajkovitog kutka za čitanje, možete s njim osmisliti svojevrsnu „kutiju za pisce“. U nju možete staviti šarene markere, blokove, tekice, papire, slušalice koje će eliminisati vanjsku buku, i potaknuti ga da nacrta po svom ono što je pročitao ili da, ako već zna pisati, napiše nešto o knjizi. Također svaka knjiga može biti i poticaj i inspiracija da napiše neku svoju pričicu, piše wishmama.hr.