Pandemija Korona virusa dovela je do promjene načina života na cijeloj planeti – gubicima radnih mjesta, fizičke distance među ljudima, ograničenosti kretanja, stalnog straha od zaraze…
Nagle promjene uticale su na psihu ljudi, a dok su nekima pauza u aktivnostima ili rad od kuće dobro došli da se više posvete sebi i porodici, na mentalno zdravlje mnogih ljudi novonastala situacija djeluje negativno.
Proteklih mjeseci stanovništvo izbjegava posjete ljekaru, osim u hitnom slučaju, što je već dovelo do porasta broja oboljelih od kardiovaskularnih i onkoloških bolesti, a mnogi građani stanje poput anksioznosti ili depresije pripisuju prolaznom stanju sa kojim se mogu nositi bez posjete doktoru i redova u čekaonicama.
U slučaju da se ne možete boriti sa anksioznošću i ne pomaže vam razgovor sa bliskim ljudima, nemojte se ustručavati potražiti stručnu psihološku pomoć, posebno ako osjećate simptome kao što su: nesanica, zastrašujući snovi, pritisak u prsima, stezanje u grlu i nemogućnost da udahnete, ubrzano disanje, lupanje srca, preznojavanje, drhtanje ruku ili cijelog tijela, napetost mišića, suha usta, ubrzan rad crijeva, gubitak apetita, osjećaj tuge, beznađa, bespomoćnosti, bezvoljnosti, stalni osjećaj umora i nedostatka energije i nemogućnost uživanja u stvarima koje su vas prije radovale.
Ipak, postoje načini da sebi pomognete i sa drugim ljudima podijelite neke od metoda samopomoći, kao što su ples, vježbe disanja, joga, šetnja ili sport u prirodi, meditacija…
Također, ograničite vrijeme pred ekranom i online, jer je pretjerano praćenje vijesti posebna opasnost za mentalno zdravlje. Dovoljno vam je da dva puta dnevno čujete nove informacije i preporuke stručnih osoba, da biste se zaštitili od zaraze.
Uspostavite dnevni ritam i ako radite od kuće, odvojite vrijeme za posao i odmor, a nakon toga osmislite zabavu sa najbližima. Priuštite sebi one aktivnosti za koje inače u svakodnevnici nemate vremena.
Potrudite se jesti zdravo, imati kvalitetan san i svakodnevno upražnjavati fizičku aktivost, jer su vam putem interneta dostupne razne vježbe. Opuštajte mišiće i dišite iz stomaka.
Održavajte socijalne kontakte preko telefona i društvenih mreža, jer socijalno distanciranje ne znači potpunu otuđenost od rodbine, prijatelja i okruženja u kojem živimo. Barem jednom dnevno ostvarite kontakt sa bližnjima, jer nam je u ovo vrijeme zajedništvo potrebno više nego inače.
Razmislite ima li u vašoj okolini starija ili nemoćna osoba kojoj će vaša pomoć značiti.
Važno je shvatiti da su povremena uznemirenost, nesigurnost, ljutnja, strah i zbunjenost normalne reakcije kada slušamo vijesti i razmišljamo o opasnostima, ali djelujte preventivno i prilagodite se trenutnoj situaciji poštujući upute, ne izlažući se suvišnim negativnim informacijama.
Photos by Pexels