Kada žene saznaju da će postati majke, vježbanje postaje diskutabilna tema. Nekim ženama trudnoća donosi jednu vrstu olakšanja – nema muke oko treninga i odlazaka u teretanu. Ima li uopšte smisla raditi vježbe za stomak, kada će rasti sve, a možda će vježbe i smetati djetetu?
Postoje i one žene koje uživaju u treningu i vole svoje navike, naročito trbušnjake, pa se zabrinu da li ih mogu nastaviti raditi u trudnoći.
U principu, vi možete raditi trbušnjake i jačati mišiće stomaka sve do 16. sedmice trudnoće, prema riječima trenera, ali je važno da ukoliko vam nije prijatno da ih radite, odmah prestanete.
Kako beba raste, tako se i abdominalni mišići rastežu. Poslije 16. sedmice zaista nema poente da ih radite.
Preterano vježbanje u trudnoći može stvarati pritisak na trbušni zid, pa dolazi do razmicanja mišića i stvaranja rupe između. Ova pojava se naziva dijastaza. Ovo se obično javlja na kraju trudnoće, a potom i poslije rađanja djeteta.
Odaberite vrstu joge za sebe
Podignite energiju u nekoliko koraka
Dijastaza može zakomplikovati oporavak od porođaja. Može doći do problema sa karlicom, bolova u donjem dijelu leđa i drugih tegoba.
Još jedan razlog da ne radite trbušnjake, naročito poslije 16. sedmice, jeste zato što ležanje ravno na leđima nije dobro. Možda ste primijetile da dolazi do vrtoglavice kada legnete u takav položaj. U kasnijoj trudnoći to može dovesti do pritiska na krvne sudove, što onemogućava protok krvi do vašeg mozga i do bebe.
Kada dođe do porođaja, vaši stomačni mišići imaju važnu ulogu, ključnu u trenutku kada treba da gurate.
Možda bi neke druge vježbice dobro došle, umjesto trbušnjaka. Jači unutrašnji abdominalni mišići će podržavati vaš stomak u trudnoći, pa ćete spriječiti potencijalne probleme u leđima. Aktivna trudnoća (onoliko koliko vam doktor dozvoli) pomaže da se od porođaja oporavite dosta brže i da lakše dođete do željene figure.
Koje probleme možete riješiti vježbanjem?
Neka vam tjelovježba postane rutina!
Koje vježbe možete raditi?
Lagane vježbe disanja mogu pomoći u jačanju stomaka. Udahnite duboko, pustite da se grudi prošire, a potom, kada izdišete, stegnite stomak. Zadržite tako malo, a potom pustite.
Druga vježba koju možete raditi u trudnoći je takođe vrlo jednostavna. Leđima se naslonite na zid. Noge neka budu u širini ramena. Izdahnite. Pri udahu odvojte karlicu od zida. Pri izdahu se vratite u početni položaj.
Svaku vejžbu koju radite, radite onoliko koliko vam prija. Nemojte se mučiti i ni slučajno ne radite nešto što vam ne godi.
Prije nego što se upustite u bilo koju vrstu fizičke aktivnosti, prvo porazgovarajte sa svojim doktorom o tome, piše Yumama.com.