Progesteron koji je dominantni hormon u trudnoći djeluje relaksirajuće na crijevnu muskulaturu, uzrokujući usporavanje svih probavnih procesa. Duže zadržavanje hrane i fecesa u crijevima povećava apsorpciju vode što stolicu čini još tvrđom i težom za izbacivanjem iz debelog crijeva.
Pritisak trudne maternice na susjedne organe, prije svega na debelo crijevo dodatno objašnjava češću pojavu opstipacija, otežane defekacije i pojavu hemoroida u trudnoći.
Promjene u fizičkim odnosima maternice i susjednih organa također djeluju na slabljenje gastrokoličnog refleksa, tj. potrebe za žurnom defekacijom nakon obilnijeg obroka koji je kod trudnica smanjenog intenziteta.
Ako svemu navedenom dodamo i smanjenu aktivnost trudnica, te učestalu suplementaciju preparatima željeza postaje jasno koliko negativnih faktora djeluje na učinkovitu probavu tokom trudnoće.
Relaksiranje mišićnog sloja probavnih organa pogađa i sfinkterski mišić na dnu jednjaka čime se smanjuje učinkovitost sprečavanja povrata želučanog sadržaja u jednjak. Pritisak povećane maternice na želudac i jednjak dodatno pridonosi povećanju povratka hrane iz želuca u jednjak.
Navedeni mehanizam uzrokuje češće pojave žgaravice, nadutosti i podrigivanja u trudnoći. Iako se refluks želučane hrane u jednjak viđa češće u trudnoći, pojave ulkusa ili čireva su rjeđe jer se u trudnoći ipak stvara manje želučane kiseline.
Signali da je vašem tijelu neophodna detoksikacija
Šta sve možete izliječiti čajem od lavande?
Hormonski uticaj trudnoće ne zaobilazi niti žučni mjehur, te njegovo usporeno ispražnjavanje također može uzrokovati češću pojavu upale mjehura, te pojavu kamenaca.
Estrogen u trudnoći povećava lučenje holesterola u žuč čime ona postaje hipersaturirana, dok progesteron smanjuje lučenje žučnih kiselina što pridonosi pojavi žučnih kamenaca i tegoba vezanih uz njih. Navedeno je nešto češće kod starijih trudnica i onih s viškom u tjelesnoj masi. Trudnoća je inače razdoblje u kojem je razina holesterola i triglicerida u cirkulaciji povećana, što dodatno pridonosi većoj učestalosti oboljenja žučnog mjehura.
Trudnoća je i razdoblje čestih mučnina koje pogađaju polovinu svih trudnica, dok se njih trećina susreće s ekstenzivnim povraćanjima naročito u prvom tromjesečju. Osjetila okusa i njuha su također često promijenjeni u trudnoći što dodatno može pogoršati pravilnu opskrbu trudnice hranljivim tvarima.
Kod djela trudnica pojavljuje se i povećano stvaranje sline što dodatno pogoršava osjećaj mučnine i otežava pravilnu ishranu.
Navedene promjene povećavaju zaštitu ploda tokom prvog tromjesečja, iako se tačni uzročni mehanizmi ne mogu utvrditi. Trudnice koje puše, koriste određene lijekove ili imaju probleme sa štitnom žlijezdom češće imaju probleme s povraćanjem i mučninom, a te tegobe ponekada traju kroz cijelu trudnoću.
Bitno je voditi računa o pravilnoj ishrani tokom trudnoće kako bi se prevenirale mnoge tegobe koje mogu umanjiti kvalitetu života trudnica. Osim raznovrsne prehrane, važno je unositi dovoljno vlaknastih tvari i tekućine kako bi peristaltika i redovito pražnjenje crijeva bilo očuvano. Svakako je bitno ne unositi pretjerano masnu hranu i previše šećera, te paziti na prirast tjelesne mase koji ne bi smio biti veći od 13 kilograma do porođaja u jednoplodnim trudnoćama. Također je preporučljivo unositi više manjih obroka i manje obilnu večeru kako bi se smanjila pojava žgaravice, nadutosti i drugih tegoba.
Trudnoća treba biti razdoblje unošenja zdravih namirnica, a ne razdoblje hranjenja za dvoje što prakticiraju mnoge trudnice povećavajući rizike i za sebe i za svoje novorođenče, piše maminamaza.com.