Istine i laži o hrani, posebno o hrani koja sadrži fitinsku kiselinu, su raširene svuda po webu. Istina o utjecaju fitinske kiseline na zdravlje nije jednoznačna jer koliko god ona ima negativan utjecaj na zdravlje, ima i pozitivne učinke.
Međutim, to se odnosi samo na apsorpciju minerala iz trenutnog jela, npr. apsorpcija željeza može biti manja samo iz jela u kojeg ste ubacili i namirnice koje sadrže fitinsku kiselinu. Ako vam je dnevni jelovnik pravilno izbalansiran, to neće predstavljati problem jer se radi o manjim količinama minerala.
Ako redovno jedete veće količine namirnica s fitinskom kiselinom više puta dnevno, s vremenom će se javiti nedostatak minerala u tijelu.
Prehrana s visokim sadržajem fitinske ishrane može otežavati normalan rast i razvoj djece i mladih.
Prehrana bogata fitinskom kiselinom se ne preporučuje:
- trudnicama i dojiljama,
- anemičarima,
- kroničnim bolesnicima.
Fitinska kiselina također na jedan način i pridonosi zdravlju. Dokazano je da njeno antioksidativno djelovanje pozitivno utječe na rad bubrega i prevenciju nastanka bubrežnih kamenaca.
Istraživanja Instituta za epidemiologiju i statistiku u Londonu pokazuju da bi fitinska kiselina mogla zaštiti debelo crijevo od razvoja tumora.
Izbjegavanje svih namirnica koje sadrže fitinsku kiseline nije dobro jer se tako gube drugi vrijedni i hranjivi sastojci . Međutim, namakanje ili potapanje žitarica može u određenom udjelu smanjiti količinu fitinske kiseline u njima.
Izvor teksta: www.krenizdravo.hr