Trudnoća je razdoblje promjena u kojem se tijelo svake žene mijenja, a pravilna prehrana jako je važna za majku i dijete. Izreka da „trudnica treba jesti za dvoje“, nije sasvim tačna, jer treba jesti dvostruko kvalitetnije, ali ne i količinski.
Najveći dio prirasta na tjelesnoj masi trudnica distribuira se na rast i razvoj placente, povećanje tkiva maternice, dojki, volumena krvi, te na samo novorođenče koje u prosjeku ima masu od 3,4 kg. Povećava se udio masnog tkiva, koje osigurava energiju potrebnu za porod i razdoblje dojenja. Također se smanjuje pokretljivost probavnog sistema, što može uzrokovati probavne tegobe u trudnoći.
Tjelesna masa žene prije začeća i njezin porast tijekom trudnoće uvelike utiču na rast fetusa. Kod pothranjenih žena veći je rizik od prijevremenih porođaja i smrti novorođenčadi. Također, pothranjene žene prije će roditi novorođenče niske porođajne mase, posebno ako ne uspijevaju dobiti potrebne kilograme ni tokom trudnoće.
Pretilost također donosi rizike, kao što je povećan rizik preeklampsije, rizik od gestacijskog dijabetesa, hipertenzije, vjerojatnost defekta neuralne cijevi fetusa i makrosomije (masa djeteta pri rođenju veća od 4 kg) te porođaja carskim rezom.
Većina negativnih posljedica mogu se izbjeći ako se prije začeća i tokom trudnoće postigne idealna tjelesna masa pravilnom prehranom. Tokom trudnoće dobit ćete na težini, ali bitno je da je rast težine umjeren. Ako trudnica ima povišen šećer ili trudnički dijabetes, bitno je posjetiti dijabetologa koji prepiše posebnu prehranu i kalorijski unos.
Trudnoća i štitnjača
Ovo su najčešće tegobe trudnica
Trudnice – jedite čokoladu!
Preporučeno dobivanje na težini kroz različite periode trudnoće
Prvo tromjesečje: 400-680 grama mjesečno. U prvom tromjesečju žene se bore s mučninama, pa težina zna i padati, ali tada se plod može hraniti i sa zalihama i pravilno napredovati uz dodatke prehrani kroz prenatalne vitamine.
Drugo tromjesečje: 230-340 grama sedmično. Nakon prvog tromjesečja, bitno je da je prehrana što zdravija i raznovrsnija, jer je dijete počinje primati preko posteljice. Teško je reći koliko kilograma je optimalno dobiti u trudnoći, jer je svaka trudnica posebna i drugačija. Međutim preporučeni porast težine kroz trudnoću je 11-13 kg.
Treće tromjesečje: 340-450 grama sedmično.
Trudnica čiji je rast tjelesne težine veći od preporučene, rizičnija je za pojavu gestacijskog dijabetesa, povišenog krvnog pritiska, te je samim time ugroženo njeno i zdravlje djeteta.
Ako su rutinski trudnički laboratorijski nalazi uredni, kao i nalaz test opterećenja sa šećerom (OGTT), tada nije potrebna nikakva dodatna obrada. Međutim ako nalazi odstupaju od preporučenih, tada trudnicu treba uputiti specijalisti (dijabetologu, internisti, endokrinologu), radi eventualne dalje terapije.
Tokom trudnoće povećane su potrebe za određenim nutrijentima, ključnim za pravilan rast i razvoj djeteta te za zdravlje buduće majke. U kritične nutrijente ubrajaju se folna kiselina, vitamin B12, vitamin C, vitamin D, vitamin A, omega-3 masne kiseline (posebno DHA), te mineralne tvari kao što su kalcij, cink, magnezij, željezo i jod. Ako prehranom nije moguće zadovoljiti potrebe za navedenim hranjivim tvarima, preporučuje se posegnuti za suplementima, ali uz obaveznu konsultaciju sa doktorom, farmaceutom i/ili nutricionistom.