Dijete je preumorno! Kada je odrasla osoba preumorna, otići će u krevet i najvjerovatnije odmah zaspati, dok bebe imaju vrijeme tokom kojeg su spremne za drijemanje, a ako to propustite, postat će preumorne, što će uzrokovati nervozu i razdražljivost pa će se teže umiriti.
Problem je i kada nisu dovoljno iscrpljene. Možda je dijete preko dana spavalo duže nego inače, ili samo raste i razvija se, zbog čega se potreba za snom mijenja.
Prekomjerna stimulacija može biti uzrok, pa izbjegavajte ekrane, glasnu muziku, igračke ili uzbudljivu igru, jer to može djecu preopteretiti i razdražiti prije spavanja.
Tjeskoba zbog odvajanja je također čest uzrok jer ako dijete želi da ga držite u rukama, nedostajat će mu vaša blizina, a samim time se neće moći umiriti kako bi zaspalo.
Beba počinje razvijati cirkadijalni ritam u dobi od oko šest sedmica. To je ciklus budnosti i spavanja koji se smjenjuju s obzirom na dan i noć. Na žalost, postoji veliki broj distraktora koji narušavaju ovaj prirodni ritam, a kod beba se taj ritam tek formira i često nije potpuno regulisan.
Šta vam beba poručuje plačem i izrazima lica?
Šta trebate znati o bebinim zubićima?
Najbolji čajevi za dojenčad
Tehnika za lakše uspavljivanje beba
Što učiniti kada se beba bori protiv sna?
Uspostavite rutinu prije spavanja i budite dosljedni. Prigušite svjetla, pustite opuštajuću muziku, čitajte knjigu ili pjevajte uspavanku kako biste umirili i uspavali bebu.
Ne propuštaje znakove pospanosti jer ako beba trlja oči, zijeva, siše palac, vuče uši, nervozna je, razdražljiva, onda je umorna.
Uspostavite dnevno i noćno ponašanje tako što ćete se igrati i komunicirati s bebom tokom dana, a noću budite smireniji i prije spavanja smanijte aktivnost na minimum.
Vježbajte odvajanje tako što ćete otići iz sobe, ali se uvijek vratite. Sobu napuštajte na nekoliko sekundi, i beba će se polako naviknuti da niste stalno s njom, ali i da se uvijek vraćate i da ste prisutni.
Mnoge mame imaju noćne svjetiljke koje će upaliti dok usred noći idu bebi, ali gašenje i paljenje svjetla moglo bi potaknuti bebu da pomisli da je vrijeme za buđenje.
Svaka mama mora pronaći raspored spavanja koji odgovara njoj i bebi i osigurati da rutina svake noći bude ista. Ako odlučite da je rutina kupanje, čitanje, pa spavanje, to je ono što bi trebali prakticirati svake večeri. Tako pomažete bebi da shvati da dolazi vrijeme za spavanje, piše roditelji.hr.
Šta ako vaša beba štuca?
Saznajte šta je potrebno vašem novorođenčetu