Iako ne govore, bebe itekako komuniciraju sa okruženjem. Svaka beba koristi takozvani jezik znakova, mada većina tih znakova odraslima nema nikakvog smisla.
Kroz ekspresiju emocija dijete ostvaruje prvu komunikaciju, prenosi niz osjećaja mijenjajući izraze lica. Također komunicira i pogledom, kojim zapravo otvara ciklus komunikacije, nastavljajući komunikaciju cijelim tijelom.
Trljanje očiju: Beba je pospana i treba je staviti u krevet.
Udara se u glavu ili čupa kosu: Ovaj znak jasno pokazuje da joj nešto smeta. To može biti neki unutarnji problem, poput glavobolje ili neki vanjski faktor – npr. previše buke.
Dodirivanje želuca: Ovo ukazuje na bolove u želucu. Najčešće je to bol koja se javlja kod djece mlađe od godinu dana.
Dozivanje: Gotovo sve bebe instinktivno uče znakove dozivanja. One će podići svoje dlanove i preklopiti svoje prste u više navrata kako bi dozvali nekoga.
Pokazivanje na neki predmet: Bebe instinktivno pokazuju na stvari koje žele da im dodate.
Saznajte šta je potrebno vašem novorođenčetu
Što više razgovarate s bebama, to će pametniji biti kao tinejdžeri
Slušajte zvukove prije samog plača
Dunstan Baby Language metoda je koju je razvila australska mama, bivša operna pjevačica Priscilla Dunstan, prema kojoj možete razlikovati pet različitih glasova koje proizvodi vaša beba prije nego što se rasplače, a kad naučite značenje tih riječi, razumjet ćete što ona treba. Ova mama, koja ima sposobnost fotografskog pamćenja zvuka, tvrdi da bebe prije nego što se rasplaču, proizvode nekoliko zvukova, a taj “govor” beba nazvala je zvučnim refleksima. Ove zvukove proizvode sve bebe bez obzira na rasu, nacionalnost i jezik. Priscilla Dunstan kaže da drugi istraživači koji su pokušavali otkriti što znači različit plač kod beba, slušali su samo plač, dok je ona slušala zvukove prije samog plača. Naime, ako se ne reaguje na ono što beba pokušava reći, ona će se rasplakati.
Kad se rode, bebama su plač i smijeh jedini načini iskazivanja nezadovoljstva. Svaka mama, nakon što provodi vrijeme sa svojom bebom, može prepoznati što njena beba treba, ali često bebin plač zbunjuje i mame se mogu osjećati bespomoćno jer ne znaju što ona treba.
Metoda vrijedi samo za bebe od rođenja do oko tri mjeseca starosti, jer nakon te dobi, zvuk koji proizvode bebe se mijenja i one tada počinju gugutati i brbljati. Također, ako do tada nitko nije reagovao na te prve bebine zvukove, tj. ako roditelji nisu razumjeli što im beba želi reći, ona više neće proizvoditi te glasove.
Mame koje su isprobale ovu metodu tvrde da može pomoći, ali preporučuju da je počnete proučavati još kad ste trudni, tako da već od rođenja možete učiti prepoznavati bebin “govor”.
Dunstan je “govor” beba podijelila na pet različitih glasova/riječi, koje vam na prvu mogu zvučati slično, ali nakon praćenja, možete ih početi jasno razlikovati. Izdala je i DVD s uputama kako razumjeti govor beba, a želi pomoći mamama da razumiju svoje bebe i znaju odgovoriti na ono što bebi u svakom trenutku treba.
Tehnika za lakše uspavljivanje beba
Povezanost i razdvojenost: šta bi trebali znati
1. NEH – ‘Gladan/gladna sam’. Ova riječ zvuči kao NE, a najviše dolazi do izražaja slovo N, a tako vam beba želi dati do znanja da je gladna.
2. OOOH – ‘Pospan/a sam’. Ovaj zvuk dolazi od refleksa zijevanja, a kad je beba izgovori, usta joj poprimaju ovalni oblik. Beba tada želi reći da je umorna.
3. HEH – ‘Osjećam se neugodno’. Beba izgovara ovu riječ, s naglaskom na slovo H, kad je u neugodnom položaju ili joj treba promijeniti pelenu ili osjeća neku nelagodu.
4. EAAAR ili EAAA – ‘Imam plinove’. Ovo je malo teže otkriti, ali najviše do izražaja dolazi ponavljanje slova A. Kad beba ima plinove ili je boli trbuščić ima i određen izraz lica koji prati ovaj zvuk.
5. EH, EH, EH – ‘Želim podrignuti’. Ova riječ je vrlo kratka i ponavlja se nekoliko puta, a beba govori da se želi podrignuti.
Šta ako vaša beba štuca?
Šta trebate znati o bebinim zubićima?
Namrgođeno lice
Namrgođeno lice koje može biti popraćeno gunđanjem, znači da se beba ne osjeća ugodno, posebno ako plače. Moguć krivac za ovo su plinovi, što može riješiti blagim masiranjem trbuščića. Namrgođeno lice bez plakanja i širenje očiju može te upozoriti da se beba pokakila.
Istraživački pogled
Bebe lako postanu fascinirane mnogim stvarima koje ih okružuju, a da su u tom stanju otkrit će ti njihov intenzivan, istraživački pogled u određenom smjeru ili prema nekom predmetu. Djeca vole pratiti kako se stvari kreću, a najviše ih zanimaju rubovi i kontrasti. Osim toga, bebama je izuzetno zanimljivo gledati stvari ili osobe koje nestaju. Smatralo se da bebe ne razumiju da predmet koji nestaje i dalje postoji, međutim posljednja istraživanja negiraju tu teoriju. Naime, bebe i dalje gledaju i očekuju da se mama vrati čak i kad su je vidjeli da je nestala iz njihovog vidnog polja.
Namrgođene obrve i stisnute usne
Ako ima namrgođene obrve i napućene usne, dijete je vjerojatno previše stimulisano vanjskim informacijama i potrebno mu je malo samoće. Kako bi smirili bebu, stavite je u njenu ležaljku ili ljuljačku i polagano se udaljite od nje.
Naleti plača, vikanja ili bacanja stvari
Beba koja iznenadnim plačem, vikanjem ili bacanjem stvari traži vašu pozornost pokazuje da joj je dosadno. Zabavite je zanimljivim igračkama ili joj pjevajte pjesmicu koju voli.