Način na koji djeca razumiju razvod svojih roditelja uveliko ovisi i o njihovoj dobi. Važno je da roditelji znaju kakve misli i osjećaje imaju djeca određene dobne grupe kako bi promijenili i prilagodili svoje ponašanje i na taj način pomogli djeci prilagoditi se na razvod.
Ovo je deset osobina toksičnih roditelja
Bebe
Razumiju i primjećuju promjene u količini energije kod roditelja ali i njihov emocionalni status. Starije bebe primjećuju kada jedan roditelj više ne živi u kući.
Osjetljiviji su, poput češćeg plakanja i nemira. Javljaju se promjene u noćnom i dnevnom spavanju i ostalim dnevnim rutinama.
Ako se nova odrasla osoba doseli u kuću, starije bebe mogu postati nervozne i plašljive.
Šta roditelji mogu učiniti?
Držati se uobičajenih rutina i rasporeda. Uvjeriti bebe da su uvijek prisutni fizičkim dodirima i riječima ljubavi. Držati djetetove omiljene igračke, dekice ili plišane igračke na dohvat ruke. Postepeno upoznavati starije bebe s novim odraslim osobama.
Mala djeca
Djeca primjećuju da jedan od roditelja više ne živi u kući. Mogu pokazati empatiju prema drugima, poput roditelja koji je tužan.
Mogu se teško odvajati od roditelja, ali i pokazivati ljutnju prema roditelju. Mogu izgubiti neke od vještina koje su već usvojili, poput odlaska u toalet. Mala djeca mogu pokazati neka ponašanja koja su prerasla, poput sisanja palca. Rutine dnevnog i noćnog spavanja mogu se promijeniti. Starija mala djeca mogu imati i noćne more.
Šta roditelji mogu učiniti?
Roditelji mogu osigurati više vremena kada se pripremaju na razdvajanje (npr. Stići 10 do 15 minuta ranije u vrtić). Osigurati fizičku i verbalnu potvrdu svoje ljubavi i brige. Pokazati brigu i razumijevanje djetetove brige i neugode: shvatiti da će, uz vrijeme i podršku, stara ponašanja poput sisanja palca nestati, a novorazvijene vještine poput odlaska u toalet će se ponovo pojaviti. Također je važno i razgovarati sa ostalim važnim odraslim osobama kao i osobama koje se brinu oko djeteta o tome kako podržati dijete u tom prijelaznom razdoblju.
Predškolci i rani osnovnoškolci
Predškolci znaju da jedan roditelj više ne živi u istom domu. Osnovnoškolci počinju razumjeti da razvod znači da njihovi roditelji više neće biti u braku i živjeti zajedno, te da se roditelji više ne vole.
Moguće je da će sebe kriviti za razvod. Mogu brinuti o promjenama u svakodnevnom životu. Imaju više noćnih mora. Mogu pokazati znakove tuge i žalosti zbog odsustva jednog roditelja. Predškolci mogu biti agresivni i ljuti prema roditelju kojeg optužuju. Predškolci se stalno bore s razlikama između mašte i stvarnosti, pa mogu imati bogate maštarije o tome da će se roditelji pomiriti i opet biti zajedno.
Pet velikih promjena kod muškarca kad postane tata
Kako biti najbolji suprug i tata nakon dolaska bebe?
Šta roditelji mogu učiniti?
Roditelji trebaju stalno ponavljati djeci da nisu odgovorna za razvod i uvjeravati ih da će njihove potrebe biti zadovoljene, ali im i objasniti im ko će se brinuti o njima i njihovim potrebama. Također trebaju razgovarati s djecom o njihovim osjećajima i mislima, biti osjećajan prema dječjim strahovima.
Potrebno je planirati raspored vremena predviđenog za posjete drugog roditelja, te podržavati djetetov odnos sa drugim roditeljem. Poželjno je čitati knjige o razvodu zajedno sa djecom i nježno ali istinito podsjećati djecu da roditelji neće biti više zajedno.
Predtinejdžeri i adolescenti
Ova dobna skupina razumije što znači razvod ali mogu imati poteškoća sa prihvaćanjem stvarnosti o promjenama koje razvod donosi u njihovu obitelj. Iako misle na malo kompleksnijem stupnju, mogu i dalje optuživati sebe za razvod.
Mogu se osjećati napušteni od strane roditelja koji više ne živi s njima, povući se od dugogodišnjih prijatelja i omiljenih aktivnosti ili osjećati da prebrzo odrastaju.
Također se mogu ponašati na neuobičajen način (npr. početi psovati, postati agresivni ili buntovni). Mogu se osjećati ljuti ili nesigurni u svojim mislima i osjećajima u pogledu ljubavi, braka i porodice.
Mogu početi brinuti o “stvarima odraslih”, poput porodične financijske sigurnosti. Mogu osjetiti obavezu preuzimanja odgovornosti odraslih.
Što roditelji mogu učiniti?
Roditelji mogu održavati otvorenu komunikaciju sa djecom, uvjeravati ih u svoju ljubav i stalnu prisutnost u njihovom životu.
Kad god je moguće, oba bi roditelja trebala ostati uključena u djetetov život, znati djetetove prijatelje, što rade zajedno ali i informisati se o djetetovom napretku u školi i ostalim aktivnostima. Trebaju i poštovati porodične rituale i rutine (nedjeljni ručak, vrijeme za pisanje zadaće, kupovina namirnica, zajedničko gledanje omiljenih tv programa).
Ako trebate povećati djetetove odgovornosti u kući, podijelite uloge prikladne djetetovoj dobi (pomoć pri pranju veša, čišćenja kuće, pomoć u vrtu, priprema hrane i postavljanje stola), te pokažite zahvalnost za djetetovo sudjelovanje.
Izbjegavajte postavljanja tinejdžera u ulogu povjerenika, planirajte posebno vrijeme za sebe kada ćete izaći sa odraslim prijateljima ili drugim članovima porodice, piše Roda.hr.
Recite djeci ko će biti prisutan na posebnim prilikama poput sportskih događaja ili maturalnih ceremonija, posebno ako planirate dovesti novog romantičnog partnera.