Evo nekoliko zabluda o roditeljstvu u koja su nas uvjerili! Neki ih i danas žive pa čak i odgajaju u tom smjeru. Koliko im je to korisno ako dijete pokazuje nezadovoljstvo?
- Ako roditelj ima više djece trudi se odgajati ih na jednak način kako ne bi imao grižnju savjesti da jednome daje nešto što drugome ne daje.
Svako je dijete individua za sebe i sa svakim djetetom trebate postupati drugačije, individualnim pristupom.
Ako dva različita tipa djece tretirate jednakim postupkom, vaši rezultati neće biti jednaki. Moguće da će kod jednog djeteta sve funkcionirati kako treba, ali kod drugog neće. Drugo će biti buntovno i iskazivati probleme u ponašanju.
Koliko god roditelj mislio da bi se trebao ponašati jednako prema oboje, dijete se buni baš zato što osjeća da nema pravilan tretman. Zato je važno da prepoznate koji tip djece imate i prema svakome posebno zauzmete takav stav.
Ako se roditelj osjeća krivim zato što ima dojam da nešto ne radi dobro ili da nešto ne zna, važno je da potraži pomoć i nauči kako ili da sazna da ipak radi sve dobro.
Dijete osjeća vašu krivnju i počet će je iskorištavati i manipulisati vama, pa je za dijete bolje da ste stabilan i jak roditelj, pouzdan i siguran.
- Dječake treba odgajati da budu čvrsti i ne plaču već da budu prave muškarčine.
Živimo na prostorima gdje ovaj mit ima tradiciju i nekako se nesvjesno uvuče s koljena na koljeno, što vidimo u mnoštvu nesvjesnih postupaka nekih roditelja.
Čim kažete da dijete ne treba plakati u javnosti ili „Ti si dečko, nemoj plakati“, već ste mu poslali poruku da se on mora ponašati sasvim drugačije od ženske djece.
Ako sinu ne dajete neke poslove koje dajete kćerki, nesvjesno mu šaljete poruku da to nisu muški poslovi (pranje suđa, serviranje stola, kuhanje, usisavanje, pranje kupatila…). Čak iako je pod izgovorom da će to majka odraditi jer će ona to brže i bolje, nemojte, jer poenta je pripremiti dijete za život.
Ako gledate neki tužni film i vaš sin je pustio suzu, a vi taj događaj nekome komentarišete s podsmjehom, vaš sin više neće nikada zaplakati kada gleda film, barem ne pred vama i barem ne pred drugima. Sam sebi će zabraniti plakanje.
Svaki put kada spomenete riječ „muški“ poput – primi to muški, napravi to kao pravo muško, dođi ti si muško i sl. djetetu šaljete nesvjesnu poruku da ono mora pokazati snagu a nikako slabost.
- Postoje muški i ženski poslovi a muška djeca ne moraju raditi ženske poslove. Za žensko dijete je dobro da nauči raditi muške kako bi preživjela.
I dok sinove ne tjeramo da rade ženske poslove, ženskom djetetu često prebacujemo sve poslove, kako bi ojačala i naučila preživljavati u ovom muškom svijetu.
Naravno da djevojčice i dječaci trebaju naučiti sve za čim pokažu interes, ali ih ni u kom slučaju ne treba tjerati na nešto što ih ne zanima.
Baš u takvim postupcima tretiranja se radi ogromna šteta ženi, jer ona je ipak nježniji spol i puno toga može napraviti, ali ne treba. Zato ima muškarce oko sebe koji je trebaju zaštiti ili joj pomoći i dati podršku. Tek tako žena neće u odgoju imati muške osobine ili živjeti potpuno muški princip.
Kod žena su se izgubili ženstvenost, mekoća, nježnost, opuštenost, uživanje, život bez žurbe, odmaranje i bivanje u trenutku.
Većina žena je odgajana da treba odraditi sve i sav teret prebaciti na svoja leđa jer ona to može, a onda smo time dobili mnoštvo žena s muškom energijom koje mogu sve ali pucaju po šavovima ili pak obole jer nemaju dovoljno snage niti energije za takav život koji njima nije namijenjen. Današnja žena živi muški princip i poprilično je nezadovoljna, riječi su Anite Vadas, savjetnice za roditeljstvo.
- Dječaci ne bi trebali nositi ženske boje kao što su roza, ljubičasta pa čak i crvena jer time odaju dojam slabijeg muškarca ili onog koji naginje homoseksualnosti.
Pored toliko unisex odjevnih komada, besmisleno je pokušati uticati na nečiji odjevni stil, a izbor raznovrsnih boja odraz je svestrane ličnosti.
Boje odražavaju trenutno raspoloženje, ukazuju na kreativnost i pomažu u podizanju raspoloženja.
Zapamtite to naredni put kad dijete pokušate oblikovati u neki nepotreban kalup.