Iskustva roditelja razlikuju se u načinu vaspitanja, ali i pogledu izazova sa kojima se suočavaju tokom dječijeg odrastanja.
Ipak, u nastavku pogledajte neke od savjeta koje će vam većina roditelja dati.
Održavajte bliskost
Večerajte zajedno što češće. Djeca koja večeraju sa svojim roditeljima uspješnija su u školi, rjeđe se okreću drogama i alkoholu i rjeđe imaju depresiju ili tjeskobu.
U svom rasporedu oba roditelja trebaju redovno rezervisati vrijeme druženja sa djetetom – zajedno ili pojedinačno, kako bi se dodatno zbližili i razvili povjerenje na osnovu kojeg ć vam se dijet radije povjeravati.
Dopustite mu određeni nivo samostalnosti
Kada se kao roditelji osjećamo nemoćno često postajemo pretjerano zaštitnički nastrojeni. Umjesto da dišete djetetu za vratom, dogovorite se o standardima i provodite ih. Postavite razumne granice (bez slanja SMS-ova za večerom i nakon 21 sat, bez online razgovora ili televizije prije nego što se dovrši domaća zadaća).
Kako nagovoriti dijete da ranije ide na spavanje?
Kako poboljšati koncentraciju kod djece?
Ne kažnjavajte ga za svaku sitnicu
Održavanje snažne povezanosti s vašim predtinejdžerom najbolji je način da ga navedete da poštuje pravila. Ne moramo ni spomenuti da će stalne kazne stvoriti kontraefekat.
Ne shvatajte lično tinejdžerske ispade. Najbolji način da ga navedete da sa vama postupa s poštovanjem je da vi tako postupate prema njemu i da smireno čekate da vam uzvrati istim takvim ponašanjem.
Ne zaboravite hormone
Tijelo djece se mijenja, posebno u pubertetu, stvarajući ćudljivo ponašanje, rastresenost, kompetitivnost i usredotočenost na suprotni spol, što ih može učiniti emocionalno nestabilnima i sklonim ispadima. Ljubazno recite svojem gnjevnom predtinejdžeru da vidite da je uzrujan i da mu želite dati vremena da se sabere prije nego porazgovarate o tome što ga muči. Kasnije stvarno slušajte ono što vam želi reći,, uvažite njegovo gledište i radite na pronalaženju rješenja koje će zadovoljiti sve.
Kako disciplinovati djecu?
Ovo su najčešći strahovi kod djece
Pred pubertet ih posebno učite o vrijednostima
Vrijednosti se najbolje uče postavljanjem pitanja, razgovorom, a ne držanjem lekcija. Kako biste naveli svoje dijete na razgovor, postanite dobar slušatelj, suosjećajte i postavljajte pitanja. Predtinejdžeri obično žele znati više o vašim mlađim godinama, što je odlična prilika da im pokažete da ste i vi bili nesigurni. Navedite im pozitivne primjere o vašim preprekama i njihovom uspješnom svladavanju.
Izložnost trendovima često nosi rizike
Predtinejdžeri se žele osjećati odraslo pa imitiraju odraslu popularnu kulturu, sa rizikom da će koristiti drogu i alkohol, patiti od depresije ili se rano upustiti u seksualne eksperimente. Moraju se uklopiti među svoje prijatelje, ali u podsvijesti je da računaju na svoje roditelje da paze na njihovu sigurnost i da im daju do znanja što je prikladno za njihovu dob. Nisu spremni za pažnju koju dobivaju kada nose izazovnu odjeću ili pjevaju neprikladnu pjesmu na priredbi. Od vas trebaju da provodite čvrsta pravila o upotrebi interneta i o tome koji su filmovi prikladni. Predtinejdžeri žele i trebaju vaše vodstvo, čak i ako vam to ne mogu pokazati, ali ih podržite da aktivno oblikuju svoj identitet eksperimentiranjem i istraživanjem u normalnim granicama.
Pratite školske aktivnosti
Po potrebi ponudite svoju pomoć u razvijanju vještina upravljanja vremenom, pomozite im da naprave domaću zadaću… Nastojte da pohađa školu gdje djeca misle da su dobre ocjene kul. Ključno je održavati visoka očekivanja i osigurati da domaća zadaća ne bude zanemarena u korist večernjeg gledanja televizije ili druženja.
Naučite ih da brinu o tijelu
Djci osigurajte dovoljno sna svake noći, redovne proteinske užine niskog glikemijskog indeksa, redovnu tjelovježbu, sve neophodno za dobru fizičku kondiciju.