Čuveni Kip slobode američki je spomenik na otoku Liberty na ušću rijeke Hudson u New Yorku, koji je podignut 28. oktobra 1886.
Kip prikazuje rimsku božicu slobode – Libertas. U ruci nosi baklju na kojoj je ispisan datum 4. juli 1776. godine, kada je objavljena Američka deklaracija nezavisnosti.
Kip slobode zapravo je nadimak, a pravo ime ovoga spomenika je Liberty Enlightening the World (Sloboda prosvjetljuje svijet), a Amerikanci su ga dobili kao poklon od Francuza 1886. godine.
Izradio ga je Frédéric Auguste Bartholdi, a unutrašnjost sa željeznom konstrukcijom oblikovala je tvrtka Gustava Eiffela. Glava kipa prvo je prikazana na Svjetskoj izložbi u Parizu 1878. godine.
Bartholdija je za ovu personifikaciju neovisnosti inspirirao francuski profesor prava i političar, Édouard René de Laboulaye, koji je 1865. godine izjavio kako bi spomenik američkoj neovisnosti trebao biti zajednički projekt Francuza i Amerikanaca. Zbog nesigurne političke situacije u Francuskoj, radovi na spomeniku su počeli tek početkom 1870-ih. God. 1875., Laboulaye je predložio da Francuska izradi spomenik, a da SAD izgradi pijedestal na lokaciji. Bartholdi je završio glavu i ruku s bakljom koji su prikazani na više izložbi stoljetnice od 1876. do 1882. godine.
Prikupljanje sredstava za izgradnju pijedestala se pokazalo teško za Amerikance i do 1885. godine su radovi došli u pitanje. Tada je izdavač, Joseph Pulitzer, u svom časopisu World započeo prikupljanje sredstava na koje se odazvalo više od 120.000 darivatelja, od kojih je većina dala manje od jednog dolara.
EVO ZAŠTO SU NAJBOLJI: Govor gradonačelnika Osla će vas natjerati da se zamislite
Na kraju je kip izrađen u Francuskoj i brodom je prebačen u 241 sanduku, te je sastavljen na otoku koji se tada zvao Bedloeov otok, a danas Liberty island, tj. „Otok slobode”.
Od poda pa do vrha baklje spomenik se izdiže na 93 metra visine, a teži 203 tone.
Posjetitelji se mogu popeti do krune božice, do koje vodi 354 stepenica. Do 1916. godine moglo se ući i u baklju, no to više nije moguće zbog sigurnosnih razloga. Svake godine Kip slobode posjeti oko 4 do 5 miliona turista.
U drugoj polovini 19. stoljeća kip je bio simbol imigranata, jer je gotovo devet miliona ljudi prvo ugledalo njega pri dolasku u “obećanu zemlju”.
Munja pogodi kip otprilike 600 puta svake godine.
Od 1984. godine upisan je na UNESCO-ov popis svjetske baštine.