Kada kupujemo obuću za mališane uvijek se nađemo u nedoumici da li smo izabrali dovoljno kvalitetnu obuću i da li je ona odgovarajuća za stopalo našeg djeteta.
Oko 98% ljudi rađa se sa zdravim stopalima, ali samo 40% njih imaju zdrava stopala kad odrastu. Dječja su stopala izuzetno mekana, pa lako mogu stati u cipele koje su premale, a da bi se stopalo pravilno razvijalo, potrebno mu je dovoljno prostora. Brojni su razlozi koji uzrokuju oštećenja stopala, jedan od važnijih je neodgovarajuća obuća.
U kvalitetnim cipelama dječja će stopala ostati zdrava, aktivna i pravilno će se razvijati. Spriječit će povrede stopala i gležnjeva, a povećati sportsku aktivnost, koja je dobra ne samo za zdrav fizički razvoj, već i za povećanje samopoštovanja i psihičku aktivnost.
Savjeta za odabir obuće za djecu
Cipele nikako ne smiju biti premale ili prevelike. Idealan razmak između palca i vrha cipele je 6 – 12 mm, adekvatan prostor omogućava da se djetetovi prstići mogu slobodno kretati, što je važno kod pravilnog razvoja stopala.
Jednostavna metoda za provjeru ima li dječje stopalo dovoljno mjesta u cipeli: neka dijete (bosonogo ili u čarapama) stane na komad čvrstog kartona.
Nacrtajte obris oba stopala.
Dodajte im još 6 ili 12 mm od najdužeg prsta (ovisno radi li se o otvorenom, ili zatvorenom tipu obuće).
Spojite krajnje tačke i izrežite nacrtano.
Stavite izrezano kartonsko stopalo u cipele: ako lako ulazi u cipelu, znači da je cipela prave veličine.
Šta trebate znati o ravnim tabanima?
Kada je vrijeme da posjetite logopeda?
Napipavanjem prstiju u cipelicama procjenjujemo jesu li cipele dovoljno duge. Stopalo ima dovoljno mjesta, ako između djetetovog palca (ili najdužeg nožnog prsta) i ruba cipele ima dovoljno mjesta za vaš prst.
Također, provjerite jesu li prsti u cipelama skvrčeni: lagano pritisnite prste jednom rukom, a drugom rukom napipajte dokle se pružaju. Mjerite uvijek oba stopala.
Cipele koje nisu odgovarajuće veličine, mogu naštetiti stopalu, pa prije svake kupovine izmjerite dječje stopalo. Dijete u papučicama provede više od 50% vremena, pa je važno da budu izdržljive, anatomski oblikovane i napravljene od prirodnih materijala. Ne poklanjajte, niti uzimajte već nošene dječje cipele. Cipele koje savršeno pristaju jednom djetetu, ne znači da će i drugom.
Evo kojim aktivnostima na igralištu djeca razvijaju motoriku
Obratite pozornost na đon u petnom dijelu cipele. Dijete često puta istroši petni dio prije nego preraste cipelu. Ako je đon u petnom dijelu nejednako potrošen kod lijevog i desnog stopala, trebali biste s djetetom otići kod ortopeda.
Povedite dijete sa sobom kad kupujete cipele i pustite dijete da kaže da li mu cipela odgovara.
Mjerite i isprobavajte cipele na oba stopala. Uvijek kupujte obuću za veće stopalo (stopala su rijetko kad potpuno jednake veličine). Često je veće stopalo ono koje je suprotno od ruke kojom dijete piše.
Ako kupujete cipele koje će dijete nositi na čarape, neka ih na taj način i isproba, piše wishmama.hr.
Idealno vrijeme za kupovinu cipela je kasno poslijepodne, kada su noge malo natečene.
Kod isprobavanja cipela je bitno da dijete ustane nakon što obuče cipele i neka u njima napravi nekoliko koraka.