Mnoge majke, pogotovo prvorotkinje, susreću se s raznim problemima prilikom dojenja. Najčešći problemi su ragade (ranice) na bradavicama i nedostatak dovoljne količine mlijeka.
Ragade najčešće nastaju zbog nepravilnog položaja djeteta prilikom dojenja. Prilikom dojenja treba paziti da beba ima cijelu bradavicu i dio oko nje u ustima i da se dijete hrani naizmjenično iz jedne, pa iz druge dojke. Ako ipak nastanu ragade, onda je potrebno mazati bradavice lanolinskom kremom u koju se doda ulje pšeničnih klica, koja će napraviti zaštitni sloj na bradavici i pomoći bržem zarastanju tog osjetljivog područja.
Njega tijela u trudnoći
Naravno, prije dojenja je potrebno dojku dobro oprati i osušiti da ne ostanu tragovi kreme na bradavicama. Za poticanje laktacije potrebno je na dojke stavljati tople obloge, a tu možemo uključiti i aromaterapiju, pa napraviti pripravak od biljnog ulja slatkog badema i eteričnog ulja komorača koje djeluje poticajno na laktaciju.
Promjene na grudima
Već na samom početku trudnoće počinje priprema organizma trudnice za dojenje. Dolazi do povećanja grudi, širenja mliječnih žlijezda, bradavice postaju tamnije, a areole se šire.
Iako su tokom trudnoće prisutni svi hormoni potrebni za laktaciju, do nje ne dolazi zbog prisutnosti velike količine hormona estrogena i progesterona. Tek nakon poroda snižava se koncentracija tih hormona i dolazi do povećanja razine hormona prolaktina kojeg izlučuje žlijezda hipofiza.
Dodatni podražaj za stvaranje prolaktina je dojenje. Prvih nekoliko dana nakon poroda mlijeko je gusto i žuto, bogato bjelančevinama. Takvo mlijeko se naziva kolostrum. Tokom prvog mjeseca nakon poroda kolostrum se polako mijenja i postaje zrelo mlijeko koje ima sve potrebno za prehranu djeteta.
Nabavite odgovarajući grudnjak
U periodu dojenja je veoma važno da birate pamučne grudnjake koji ne stežu grudi, ali pružaju stabilnu potporu.
Modeli s košaricama i fišbajnom nisu dobar izbor jer vas mogu nažuljati ali i ometati samo dojenje, odnosno proizvodnju mlijeka.
Također, grudnjaci za dojenje su udobni, te možete u njima spavati, ako su vam grudi bolne u toku noći.
Mastitis, najveći problem dojilja
Šta se dešava vašem tijelu nakon porođaja?
Pažljivo birajte kreme protiv strija
Pri izboru preparata za njegu kože u trudnoći i poslije porođaja, prednost se daje sredstvima koja sadrže prirodnu podlogu i biljne ekstrakte. Dobri su neven, kamilica, aloja, maslina, bademovo ulje, avokado, kakao maslac te pčelinji vosak.
Izbjegavajte preparate odmah nakon poroda
Neposredno poslje poroda, na grudi ne treba nanositi nikakve kreme, niti ulja. Kasnije, kada beba nauči sisati, mogu se koristiti provjerena sredstva za njegu.
Vodite računa o ishrani
Kako bi spriječili pojavu strija važno je i da se pravilno hranite. Treba piti što više tečnosti i jesti voće i povrće, to jest namirnice koje sadrže vitamine E i C, ali i one koje sadrže proteine.
Ograničite unos soli, kako bi se smanjilo zadržavanje vode u tijelu, a samim tim i oticanje grudi.
Vratite elastičnost koži sa 12 namirnica bogatih kolagenom
Pripremite hladne obloge
Ako su vam grudi vrele i bolne, stavite hladan oblog. Odlično pomaže rashlađeno lišće kupusa: stavite glavicu kupusa u frižider ili zamrzivač. Nakon što se dovoljno ohladi, otkinite veći list i stavite ga u grudnjak. Također, topla kupka može ublažiti otečenost grudi.