Sve je više parova koji imaju problem da se ostvare u ulozi roditelja, a pored problematičnog reproduktivnog sistema jednog ili oba partnera, brojni drugi faktori, poput stresa, pušenja, alkohola, starosti budućih roditelja, uzimanja određenih lijekova, kemoterapije…, utiču na ovaj problem.
Potencijalno neplodnim se smatraju parovi koji: ne uspiju ostvariti trudnoću nakon godinu dana nezaštićenih odnosa, ako je žena mlađa od 35 godina; ne uspiju začeti nakon 6 mjeseci nezaštićenih odnosa, ako je žena starija od 35 godina; slučajevi kada žena uspije zanijeti, ali ne uspijeva iznijeti trudnoću do termina…
Neplodnost kod žena
Mnogo puta smo čuli za termin otkucavanja biološkog sata, što opisuje opadanje kvalitete jajnih stanica žene vremenom, pa je cijeli postupak potrebno ubrzati.
Većina slučajeva ženske neplodnosti uzrokovana je problemima sa ovulacijom, bez koje nema jajnih stanica koje se mogu oploditi. Znak da žena nema ovulaciju je obično neredovna menstruacija ili njen izostanak.
- Problemi sa ovulacijom su najčešće uzrokovani sindromom policističnih jajnika – problemom ravnoteže hormona koja utiče na normalnu ovulaciju.
- Primarna insuficijencija jajnika (POI) je drugi problem koji utiče na ovulaciju, a dešava se kad jajnici prestanu normalno raditi prije 40-e godine žene.
- Starenje smanjuje šansu za trudnoću na slijedeće načine: jajnici teže otpuštaju jajne stanice, njih je manje i više nisu vrhunske kvalitete.
Manje česti uzroci ženske neplodnosti su:
- Začepljeni jajovodi, zbog zdjelične upalne bolesti, endometrioze, ili izvanmaternične trudnoće
- Miomi – nakupina mišićnih stanica koja stvara čvorove stijenke maternice.
Muška neplodnost
Iako su muškarcima godine manja prepreka za mogućnost oplodnje, muški uzroci neplodnosti najčešće su:
- Varikokela – proširene vene na testisima, koje uzrokuju zagrijavanje testisa. Ovo zagrijavanje može smanjiti broj spermatozoida i promijeniti njihov oblik.
- Drugi razlozi zbog kojih muškarac proizvodi premalo ili nimalo spermija.
- Loša pokretljivost spermija, što može biti uzrokovano njihovim oblikom. Ozljede muških spolnih organa također mogu blokirati spermije.
- Neki su problemi sa spermiogramom urođeni, a neki se javljaju kasnije u životu zbog bolesti ili ozljeda. Naprimjer, cistična fibroza često uzrokuje neplodnost muškaraca.
U svakom slučaju, neplodni par se najkasnije nakon isteka navedenog vremena treba javiti subspecijalistu humane reprodukcije koji će mu: postaviti dijagnozu, odrediti koje je pretrage potrebno napraviti da bi se dovršila obrada neplodnosti, propisati dodatke prehrani koji eventualno mogu pomoći i napraviti, te provesti terapijski plan, piše betaplus.hr.
Photo by mododeolhar – Pexels