Leblebija ili slanutak je izuzetno hranjiv i glavni sastojak humusa, a u nastavku donosimo savjete za pripremu ovog zdravog namaza.
Nemojte koristiti konzervirani slanutak jer je manje ukusan i hranjiv. Što manji slanutak nađete, ljepše će se usitniti i imati manje korice. Da bi bio mekan nakon kuhanja, treba mu puno vremena. Proces kuhanja možete malo ubrzati ubacite li malo sode bikarbone u vodu, ali najbolje je potopiti ga večer prije kuhanja.
Pripazite na količinu češnjaka koji koristite. Stavite li premalo, gubite jedan odličan okus, a ako ga stavite previše, dominirat će.
Osnova za dobar humus su leblebija, tahini pasta mjeveni susam), češnjak, limun, kumin i so. Tome se još mogu dodati peršun i maslinovo ulje.
Sastojci: 3 i po šoljice kuhanog slanutka, 1/3 šoljice tahinija, 3 češnja češnjaka, 1/4 šoljice svježeg soka od limuna, 1 kašika ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 3/4 kašikice kumina, prstohvat crvene paprike, peršun za ukras.
Recept za humus od cvekle
Recept za tacose s tunom
Priprema
Nakon što ste u slanoj vodi skuhali slanutak, ocijedite ga te sačuvajte malo vode od kuhanja. Da bi humus bio još kremastiji, možete oguliti koru sa slanutka. Ako imate vremena, istisnite slanutak iz kore, a 15 do 20 komada ostavite.
Zatim u multipraktik stavite slanutak, tahini pastu, češnjak, sok od limuna, 1 kašiku maslinovog ulja, kumin i crvenu papriku. Miksajte sve oko minutu i zatim probajte. Dodajte začina koji vam nedostaju, a ako je smjesa pregusta, ulijte malo vode od kuhanja slanutka koju ste sačuvali. Premjestite humus u zdjelicu, poprskajte s malo maslinova ulja, peršunom i cijelim slanutkom koji ste ostavili sa strane.
Priprema tahini paste
Sastojci: 100 g susama, 1 dl maslinovog ili biljnog ulja, so
Susam lagano popržite na teflon tavi bez masnoće dok ne dobije zlatnu boju. No, vodite računa da ne zagori jer će u tom slučaju imati gorkast okus. Kad se susam ohladi, sameljite ga u prah i dodajite mu ulje, sve dok ne dobijete gušću, ali tekuću teksturu.