Iako se hiljadama godina tradicionalno koriste u Kini, goji bobice postaju sve popularnije na našim prostorima. Sve više naučnih istraživanja potvrđuje da goji bobice zaista mogu liječiti oči, jetru i neplodnost. Zbog toga su i sa razlogom svrstane u tzv. superhranu.
Goji bobice imaju slatki, blago kiseli ukus, te ih možete konzumirati kao zdrave grickalice ili ih kombinovati uz druge namirnice (žitarice, musli, jogurte, pudinge, voćne sokove ili orašaste plodove).
Goji bobice (lat. Lycium barbarum) su ljekovite biljke poreklom sa Tibeta, koje se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini preko 2.000 godina. Spominju se u kineskoj drevnoj knjizi „Shen Nong Ben Cao Jing“, koja detaljno objašnjava medicinsko i poljoprivredno znanje mitskog kineskog cara Shen Nong-a. To je ujedno i najstarija knjiga o postojanju kineskih biljaka.
Koristite li klice u ishrani?
Znate li šta je tibetanska dijeta?
Goji bobice predstavljaju bogat izvor antioksidanasa (vitamini A, C i E), te se smatraju odličnom hranom za revitalizaciju organizma i usporavanje procesa starenja.
Ono što ih izdvaja od ostalog voća su velike količine aminokiselina iz kojih se grade proteini. Sadrže 8 esencijalnih aminokiselina, koje naš organizam ne može stvoriti sam, već se moraju unijeti kroz hranu.
Goji bobice sadrže i mnoge važne minerale (kalcijum, željezo, natrijum, kalijum, selen, cink i fosfor), nezasićene masne kiseline (alfa-linolenska i linolna kiselina) i pigmente (5 vrsta karotenoida – lutein, beta-karoten, kriptoksantin, zeaksantin i likopen), uz veoma nisku kalorijsku vrijednost i masti.
Goji bobice sadrže više beta-karotena od mrkve i više željeza od špinata i soje.
Ove čudesne bobice su izuzetno bogate vlaknima i polisaharidima, odnosno dugim lancima ugljikohidrata koji imaju važnu ulogu u smanjivanju šećera u krvi, ali će šećer u krvi pokrenuti polako, što će smanjiti rizik od naglog pada šećera.
Dobrobiti koje donosi zob
Zdrave alternative bijelom šećeru
Ljekovita svojstva
Naučna istraživanja su potvrdila da goji bobice: jačaju imunološki sistem, bore se protiv slobodnih radikala koji uzrokuju rak, antioksidanti goji bobica, takođe, sprječavaju ozbiljne hronične bolesti poput raka i neurodegenerativnih bolesti u koje spadaju Alzhajmerova i Parkinsonova bolest.
Oni se zapravo bore, smanjuju i popravljaju oštećenja ćelija koja su posljedica upale i oksidativnog stresa iz slobodnih radikala i na taj način sprječavaju vjerovatnoću razvoja kancerogenog tumora.
Također, čine kožu zdravom i lijepom jer su bogat izvor beta-karotena i vitamina C, štite vid visokim nivoom zeaksantina, smanjuju nivo šećera u krvi i štite od dijabetesa jer sadrže polisaharide, odnosno duge lance ugljikohidrata koji imaju važnu ulogu u smanjenju šećera u krvi.
Koju količinu orašastih plodova trebate unijeti dnevno?
Recept za humus od cvekle
Potrebno je napomenuti da goji bobice mogu imati nuspojave kada se koriste u kombinaciji sa antidijabetskim lijekovima, pogotovo ako vam je šećer u krvi već snižen.
Odlične su za zdravo mršanje zbog dijetetskih vlakana. Povećavaju brzinu metabolizma i smanjuju obim struka kod osoba sa prekomjernom težinom.
Goji bobicE štite jetru od raznih povreda, povećavaju potenciju i plodnost kod muškaraca jer povećavaju broj spermatozoida i vitalnost sperme, podižu nivo energije i opšte raspoloženje…
Potencijalna neželjena dejstva
Preporučeni dnevni unos sušenih goji bobica iznosi 10-30 grama na dan, što je približno jedna manja šaka.
Ljudi koji koriste goji bobice u kombinaciji sa antikoagulansima, odnosno lekovima protiv zgrušavanja krvi, mogu imati negativnu reakciju. Isti slučaj važi i za antidijabetike, jer je naučno dokazano da goji bobice mogu prirodno sniziti krvni pritisak, što je inače glavna odlika ovih lijekova.
Goji bobice, takođe, mogu smanjiti nivo krvnog pritiska ako se konzumiraju u većim količinama od preporučene.
Prekomjerno uzimanje goji bobica može vas učiniti i hiperaktivnim i nemirnim, jer je naučno dokazano da podižu nivo energije. Zbog toga je poželjno da ih uzimate samo preko dana.
Goji bobice sadrže mnogo selena koji može uticati na rast fetusa, pa u trudnoći smanjite njihov unos.
4 veganska recepta sa zelenom lećom
Znate li za čudesne moći kurkume?