Nezdrav način života može predstavljati veliku opasnost za spermatozoide. Muškarci koji o tome na vrijeme vode računa, kasnije će manje morati da brinu o plodnosti u godinama kada im plodnost bude potrebna.
Bolje sprečiti nego liječiti! Pročitajte sljedeće i pokušajte da primjenite, time možete povečati svoje šanse za duži period plodnosti u vašem životu.
Izbjegavajte stres
Često ste pod stresom ili ne spavate dovoljno, posljedica može biti loš rad nadbubrežne žlijezde, a koja utiče na proizvodnju spermatozoida. Odvojite vrijeme za opuštanje, popodnevno drijemanje ili druženje sa prijateljima.
Donji veš
Komotan donji veš može da pomogne proizvodnju sperme. Iskoristite vrijeme u kući da budete samo u donjem vešu.
Probajte bilje
Neke bilje potpomažu proizvodnju sperme, poput ruzmarina, zelenog čaja ili kurkume.
Prebacite se u nepušaće
Pušenje može da izazove oksidativni stres i da ošteti spermu.
Pazite na unos aminokiselina
Aminokiseline su gradivni blokovi proteina, koji su važni za zdravu spermu. L–arginin i L-karnitin koriste se za liječenje muškog steriliteta. Esencijalne aminokiseline najviše su zastupljene u namirnicama životinjskog porijekla, mesu, ribi, jajima i mliječnim proizvodima. Ima ih i u hrani biljnog porijekla, mahunarke, žitarice, orasi, soja.
Konzumirajte orahe i sjemenke
Orasi, bademi i brazilski orah su puni selena, cinka i bakra koji potpomažu spermatozoide. U studiji u časopisu Journal Biology of Reproduction, otkriveno je da su muškarci koji su jeli oko 2, 5 grama oraha dnevno popravili vitalnost, morfologiju i pokretljivost sperme.
Plastika
Muškarcima koji su izloženi ftalatima, grupi hemikalija koje se nalaze u plastičnoj ambalaži, proizvodima za kosu, treba 20 procenata više vremena da začnu bebu. Radije se odlučite za staklo i informišite se o bezbjednosti proizvoda.
Počnite ići u teretanu
Vježbanje povećava nivo testosterona i pomaže vam kod proizvodnje sperme. Budite obazrivi, jer prekomjerno vežbanje i treniranje može da isrcpi vitamine i sačuvane hormone.
Izbacite brzu hranu
Konstantno unošenje brze, masne, prerađene hrane u organizam, može da utiče na plodnost. Morate da unosite kvalitetnu hranu kako bi vaš organizam funkcionisao besprekorno. Brzu hranu zamenite voćem i povrćem.
Izvor: Men’s Health