Problematična koža traži posebne preparate i svakodnevnu njegu. Ovaj, najveći organ našeg tijela, štiti nas od vanjskih uticaja, a alergeni, infekcije, nasljedni faktori i stres samo su neki faktori koji mogu pokrenuti ili pogoršati probleme kože.
Problematična koža najčešće opisuje masnu kožu, koja ima problem prekomjerne količine i degradiranog kvaliteta sebuma, što uzrokuje pojavu akni, bubuljica i mitisera.
Problematično lice se obično karakteriše gustom i masnom strukturom, uvećanim porama a nos, brada i čelo su sjajni.
Zanimljivosti o našoj koži
Zašto je piling neophodan i kako ga pripremiti?
Kada je problematično lice u pitanju, glavni uzroci problema su slijedeći:
Hormoni
Iako se problematična i aknozna koža najčešće javlja kod adolescenata, ona također utiče na sve veći broj odraslih, naročito žena koje prolaze kroz hormonske promjene tokom trudnoće, menstruacije ili poremećaja vezanih za hormone, kao što je sindrom policističnih jajnika.
Bakterije
Aknozna koža je relativno masna zbog prekomjerne sekrecije sebuma. To je čini podložnijom prekomjernom rastu normalno bezopasnih bakterija, koje preživljavaju na koži. Ove bakterije uzrokuju iritaciju i povećanje lojnih žlijezda.
Generalno bezopasne bakterije Propinibacterium acnes se mogu umnožavati na problematičnom licu zbog prekomjernog stvaranja sebuma i uzrokovati nastanak bakterijskih akni.
Genetika
Genetska predispozicija igra glavnu ulogu kod problematične i aknozne kože. Ako oba roditelja imaju problematičo lice, onda postoji velika vjerovatnoća da će ona biti prisutna kod njihove djece. Takođe, djeca odraslih sa aknama će verovatnije imati problem sa aknama u svojoj odrasloj dobi.
Dok su glavni uzroci akni hormonalne promjene ili genetska predispozicija, postoje još neki faktori koji ove simptome pogoršavaju, kao što su: ishrana bogata ugljikohidratima, prekomjerna konzumacija mlijeka i mliječnih proizvoda, pušenje, šminka koja zatvara pore…
Imate li simptome akni, posjetite dermatologa, a ovo su svakodnevne aktivnosti koje vam mogu pomoći:
Koristite mlaku vodu, a ne toplu ili vruću tokom čišćenja lica, koristite lagane kozmetičke proizvode, zaštitu od sunca za masnu i problematičnu kožu. Nemojte cijediti bubuljice da ne biste pogoršali stanje kože. Svakodnevno čistite i hidrirajte kožu.
Acne Vulgaris, karakteristične za adolescente, bolest su kože koja uključuje lojne žlijezde u folikulama kose. Primarni uzrok je porast nivoa androgena tokom adolescencije. Povećanjem nivoa androgena, lojne žlijezde ispod kože rastu. Ovako povećane lojne žlezde proizvode više masti. Prekomjerni sebum može razbiti zidove ćelija u porama, uzrokujući rast bakterija nastanak problematične kože.
Zanimljivosti o našoj koži
Znate li za čudesne moći kurkume?
Akne nisu opasne, ali mogu ostaviti ožiljke na koži. Lokalni tretmani i drugi lijekovi mogu pomoći kod čišćenja pora i sprječavanju pojava novih bubuljica i mitisera.
Hormonske promjene u pubertetu mogu imati dramatičan uticaj na kožu – naročito na licu, ramenima, grudima i leđima. Povećana proizvodnja sebuma i oslabljeno otpuštanje korneocita mogu dovesti do pojave problematične kože. Akne se najčešće javljaju u pubertetu, ali u nekim slučajevima (naročito kod žena), mogu i u starijoj dobi.
Najveći problemi kod tinejdžera su akne, bubuljice, mitiseri i masna koža. Borba protiv ovih pojava počinje sa efikasnom rutinom za njegu kože, a ne mora biti komplikovana. U većini slučajeva, potrebna su samo četiri proizvoda:
Proizvod za čišćenje lica i kože, kao što je neki losion za lice, preparat koji sadrži salicilnu kiselinu, Benzoil-peroksidni proizvod i neko sredstvo za zaštitu od sunca sa širokim spektrom koji garantuje najbolju zaštitu od UV zraka.
Akne u odraslom dobu, na sreću, nisu tako burne kao u mladosti. Dok se kod tinejdžera javljaju uglavnom u gornjoj polovini lica – na čelu, obrazima, kasnije se pojavljuju posebno na grudima i vratu. Pogoršanje stanja se javlja tokom stresnih perioda i prije menstruacije.
Nakon 30-tih, koža se regeneriše sporije i zato nikad nemojte cijediti bubuljice. Redovno profesionalno čišćenje lica kod kozmetičara donosi značajno poboljšanje stanja, posebno kod lakših oblika akni.
Terapija problematične kože zasnovana je na kombinaciji krema i rastvora sa profesionalnim čišćenjem kože sve do laserskih tretmana i drugih izvora svjetlosti. Ponekad će pomoći hormonske masti, a ponekad antibiotici. Oni koji se bore sa problematičnom kožom, najčešće traže dobar piling koji pomaže ukloniti iz kože mrtve ćelije.
Međutim, ako su leđa prekrivrena upaljenim bubuljicama, ne preporučuje se piling. Probajte sapun sa uljem čajevca ili sumporni sapun karakterističnog mirisa. Jednom ili dva puta sedmično dobro je nanositi masku na očišćenu kožu, na primer masku sa cinkom ili na bazi blata. U borbi protiv problematične kože na leđima također pomaže i ljekovito bilje – timijan, žalfija i kamilica koji djeluju anti-inflamatorno. Sušeno ljekovito bilje zalijte vrelom vodom i ostavite da se ohladi. Uvečer koristite tečnost za čišćenje problematičnih područja sa gazom.
Za liječenje problematične kože na leđima potrebno je da koža uvek bude čista i hidrirana. Morate redovno očistiti kožu od mrtvih ćelija, nečistoće, a pore redovno očistiti od viška sebuma, bakterija i upale. U kombinaciji sa pravilnom higijenom, to je sve što vam je potrebno da vaša koža bude čista i bez bubuljica i akni.
Ako imate problematično lice, koristite gel za čišćenje lica (kao i vrata, dekoltea, leđa) i kreme koje sadrže salicilnu kiselinu. U svakom slučaju koristite tonik na bazi alkohola (osim osjetljive kože) i lagani hidratantni gel. Jednom sedmično se preporučuje uraditi piling ili napraviti masku, piše minutzamene.com.