Razvod braka često predstavlja krajnji oblik bračne nestabilnosti i posljedicu svih problema, stresa i frustracija koje su partneri proživjeli.
Stopa razvoda braka sve više raste, a najčešći su razvodi u ranijoj fazi braka. Statistički podaci pokazuju da su glavni uzroci razvoda obično financijski problemi i nevjera među bračnim partnerima. Pokazalo se da su razvodi braka češći u srednjoj odrasloj dobi kada su u porodici prisutna djeca adolescenti.
Postoji nekoliko etapa razvoda braka koje su prisutne kod bračnih partnera, a to su:
emocionalni raskid – emocionalno udaljavanje partnera
intrapsihička etapa – uočavanje slabosti drugog partnera i pojačana kritičnost
dijadna ili bračna etapa – kritikovani partner shvata da je partner nezadovoljan (emotivne rasprave)
društvena etapa – nezadovoljni partner obavještava rodbinu i prijatelje o teškoćama u braku i o mogućnosti razvoda
odluka o razvodu – odnosi među partnerima su izrazito loši.
Razvod najčešće predstavlja prekidanje prisnosti između bračnih partnera. Ne nastupa naglo, nego je vrhunac dugog procesa emocionalnog udaljavanja i rastuće nezavisnosti.
Prekid prisnog odnosa između muškarca i žena je vrlo stresan. Odbačeni supružnici se nerijetko osjećaju poniženo i bespomoćno. Stres je za neke pojedince prevelik, pa neki nerijetko obole od teških duševnih ili tjelesnih poremećaja. Posljedice rastave braka su brojne, a među njima prevladavaju depresija, tjeskoba i impulsivno ponašanje.
Muškarci aktivnije traže osobu za novi brak, te ranije ponovno ulaze u brak, a neki to pripisuju poteškoćama s brigom za sebe koju su muškarci prije dijelili sa svojim suprugama.
U prvoj godini nakon razvoda majke su manje dosljedne u disciplini i kućanskim poslovima, a više su izložene stresu zbog financijskih briga, posla, roditeljskih odgovornosti i društvenih potreba.
Rastavljene žene mogu povećati svoju emocionalnu dobrobit ako imaju odgovarajuću socijalnu podršku, završeno obrazovanje, te ako ostvare napredak u karijeri.
Čega se djeca sjećaju iz djetinjstva?
Kako djeca doživljavaju razvod?
Gdje griješite u vaspitanju djeteta?
Djeca također proživljavaju emocionalne i socijalne poteškoće zbog rastave braka. Neka istraživanja su pokazala da djeca razvedenih roditelja imaju lošija školska postignuća. Također, često imaju slabiju emocionalnu povezanost s nekim od roditelja (najčešće s ocem).
Na njih također može utjecati niži socioekonomski status koji često doživljavaju nakon što obitelj nastavi uzdržavati samo jedan roditelj. Zbog toga su skloniji depresiji i često vide svoj brak u budućnosti u negativnom svjetlu.
Bilo kakva agresivna ponašanja koja djeca pokazuju nakon razvoda su moguća i očekivana. Ukoliko nikako ne možete s djetetom ozbiljno i smireno razgovarati o svemu što osjeća zbog razvoda, pokušajte to pomoću psihologa ili nekog bliskog prijatelja u kojega dijete ima povjerenja, kako bi se moglo otvoriti i reći što ga muči.
Odsutnost jednog roditelja nakon rastave braka može prouzročiti različite deficite u odgoju, zato što jedan roditelj nikad ne može nadoknaditi nedostatak onog drugog. Majke često moraju raditi duže kako bi prehranile djecu, a zbog toga nemaju dovoljan nadzor nad djetetovim ponašanjem.
Isto tako, sukobi među roditeljima prije i nakon razvoda mogu biti jako stresni za dijete, a roditelji često traže da se dijete prikloni uz jednog roditelja. Problemi ne proizlaze iz samog razvoda, nego iz sukoba prije i nakon rastave braka, zbog čega se čini da je razvod braka bez djece puno lakši.
Djeca nikako ne bi smjela proživljavati posljedice rastave braka, a za to su najodgovorniji roditelji. Sve sukobe koji se mogu pojaviti između roditelja trebalo bi riješiti bez prisutnosti djece. Usto, treba shvatiti da održavanje prijateljskog odnosa značajno pomaže boljoj suradnji u odgoju djeteta i normalnom razvoju djece.
Pokušajte sa svojim bivšim partnerom/icom dogovoriti i isplanirati aktivnosti i druženja s djecom. Također, redovito pričajte o djetetovom razvoju i mogućim problemima, kako biste oboje bili aktivno uključeni u živote djece.
Negativne emocije koje se javljaju u procesu razvoda bi trebalo suzbiti pozitivnim emocijama, odnosno traženjem podrške prijatelja i bliskih osoba, provođenjem kvalitetnog slobodnog vremena, te uključivanjem u aktivnosti koje mogu pomoći u suzbijanju stresa (npr. fizičke aktivnosti, planinarenja, izleti).
Također, trebalo bi proći dovoljno vremena za postupak uvođenja u život novog romantičnog partnera, kako bi djeca mogla stvoriti bliski odnos s njim, piše krenizdravo.dnevnik.hr.
Uz pomoć bračnih savjetnika, roditelji mogu pronaći najbezbolnije načine saopštavanja odluke o razvodu djeci, a svakako biste im trebali naglasiti sljedeće stvari:
da ona nisu kriva za razvod braka
da će i dalje moći provoditi vrijeme s oba roditelja
da će njihov život nastaviti funkcionisati normalno
da će uvijek imati na raspolaganju i oca i majku
da će se neke stvari ipak promijeniti (npr. odlazak jednog roditelja iz kuće).