Posljednjih godina sve više raste svijest o mentalnom zdravlju, pa tako i sve češće čujemo kako netko ima dijagnosticiran bipolarni poremećaj.
Bipolarni poremećaj nije uvijek jednostavno prepoznati jer postoji nekoliko različitih oblika, a neki su tako blagi da ih je jednostavno zanemariti. Ovaj poremećaj se najčešće opisuje kao poremećaj raspoloženja unutar kojeg se izmjenjuju depresivne faze i manične epizode.
Najpoznatiji oblici bipolarnog poremećaja su sljedeći: bipolarni poremećaj tip I, bipolarni poremećaj tip II i ciklotimični poremećaj. Simptomi ova 3 oblika se međusobno jako razlikuju.
Bipolarni poremećaj tip I
Ovaj tip bipolarnog poremećaja je specifičan po snažnim maničnim epizodama. Te epizode karakterizira entuzijastično i euforično ponašanje koje traje najmanje sedmicu. Poslije toga često slijede i depresivne faze, ali to ipak nije uvijek pravilo.
Ovaj tip je moguće prepoznati i po sljedećem: ubrzan i glasan govor, stalno prebacivanje s teme na temu, stalna zauzetost različitim aktivnostima, nemiran san i smanjena potreba za istim, iznenadni naleti samopouzdanja.
Znate li šta je sindrom nemirnih nogu?
Regulišite hormone ovim preparatima
Bipolarni poremećaj tip II
Kod ovog tipa depresivna faza treba trajati dvije sedmice, a manična barem četiri dana kako bi se postavila dijagnoza. Ipak, manične epizode nisu toliko izražene kao kod bipolarnog poremećaja tip I.
Simptomi po kojima je moguće prepoznati bolest: prestanak uživanja u aktivnostima koje su osobu prije radovale, značajnije promjene težine, nesanica ili pretjerano spavanje, gubitak energije, razmišljanje o smrti, suicidalna razmišljanja.
Ciklotimični poremećaj
Ciklotimija je poremećaj obilježen hipomanijom (blažim oblikom manije) i mini-depresivnim napadima koji je najizazovnije dijagnosticirati jer osobe većinu vremena mogu sasvim dobro funkcionisati. Ovaj je poremećaj ustvari često prethodnik bipolarnog poremećaja tip II. Osobe koje imaju ovaj poremećaj su sklone velikim promjenama raspoloženja te su tako u jednom trenutku prepuni samopouzdanja, dok su u drugom tužni. Ono što najprije ukazuje na ovaj poremećaj su velike promjene u raspoloženju, ali koje nisu uslovljene nekim stvarnim događajima nego se javljaju tek tako.
Najčešći simptomi su sljedeći: brz govor, euforija, samopouzdanje, agresivno ponašanje, pretjerana tjelesna aktivnost, smanjena potreba za spavanjem, anksioznost, suicidalne misli, problemi s apetitom, razdražljivost.
Danas postoji jako puno informacija o bipolarnom poremećaju te je liječenje moguće. Ipak, ovo je dosta podmukla bolest te ju je jako važno na vrijeme otkriti i pristupiti liječenju na pravi način. Liječenje je doživotno uz lijekove i psihoterapiju. Kada se poremećaju pristupi na pravi način, osobe mogu voditi kvalitetan život, piše slowliving.hr.