Naš dom nam izgleda kao zdrav ambijent, li znajte da su mnoge stvari prljavije nego što mislite.
Ako vam je WC školjka blizu umivaonika, na vašoj četkici za zube nalazi se bezbroj fekalnih bakterija. Naime, kad pustite vodu u WC školjki, kapljice se rasprše unutar radijusa i do 180 centimetara
Kod kuće smo bliže ljudima koji bi nam mogli prenijeti bolesti (nego na javnom mjestu) i neoprezniji smo – manje koristimo dezinfekcijska sredstva i rjeđe peremo ruke. Na javnom mjestu često vidimo ljude kako se koriste laktom da bi otvorili vrata ili slavinu, ali kod kuće to nam ni ne pada na pamet.
Ovi obični predmeti i mjesta u našem domu su leglo štetnih bakterija i klica.
Peškir za ruke
Mnogi u kupatilu imaju samo jedan peškir za ruke kojeg koriste svi ukućani. No kao i svako drugo vlažno mjesto, taj je peškir pogodan za razvoj bakterija i drugih klica. Dijeleći peškir, sa ukućanima dijelimo i prenosnike gripe i prehlade, pa čak i bakteriju staphylococcus aureus (otpornu na penicilin).
Rješenje je jednostavno i učinkovito: svaki ukućanin treba koristiti vlastiti peškir za ruke, a posebno je važno da svako ima i poseban peškir za lice. Peškir treba držati blizu toplinskog tijela u kupaonici kako bi se osušio čim bi se eleminisali uslovi za razvoj štetnih bakterija.
Kuhinjski sudoper
Vaša je kuhinja zagađenija klicama nego vaša kupaona ili WC! Prosječan kuhinjski sudoper udomljuje 100.000 bakterija po kvadratnom centimetru, dok prosječni toalet sadrži samo 100 bakterija po kvadratnom centimetru.
To je stoga što, za razliku od sudopera, kupaonicu stalno čistimo i dezinficiramo. Uz to, klice obožavaju vlažan okoliš kao što je kuhinjski odvod. Ako su im tamo pri ruci komadići hrane zaostali u cijevima sudopera, on postaje odličan ambijent za razvoj opasnih bakterija kao što su escherichia coli te salmonela. Slavinu u kuhinji stalno dodirujemo i ne pomišljamo oprati ruke ili dezinficirati slavinu nakon njezina korištenja. Češće dezinficirajte odvod i slavinu.
Jeste li probali ove super trikove za čišćenje doma?
bog ovih 6 detalja u domu, gosti misle da ste neuredni i škrti
Veš mašina
Veš mašina je veliki rasadnik klica u našem domu jer dobar dio fekalnih bakterija s donjeg rublja ostaje u perilici te na samom rublju. Deterdžent, naime, nije sterilizator koji ubija klice pa se one, ostanu li u vlažnom okolišu, mogu nesmetano razmnožavati. A mogu se “zakačiti” i na vaše ruke ako ih ne operete nakon vađenja vlažnog rublja iz perilice. Ako imate sušilicu veša ne morate paziti pri uzimanju veša jer sušenje eliminiše vlagu te uništava uvjete za razvoj klica.
Ne zaboravite svaki put oprati ruke nakon vađenja, odnosno doticanja mokrog veša iz mašine.
Sapun
Još jedan predmet za kojeg nikada ne biste pomislili da može biti izvorište bakterija. Sapun nije proizvod koji sterilizira ili dezinficira, to je proizvod za čišćenje i nije namijenjen uništavanju klica, već može biti mjesto na kojem se one skupljaju.
Koristite tekući sapun umjesto čvrstoga. Ako baš volite prati ruke čvrstim sapunom, ne zaboravite ga očistiti pod mlazom vode
Nakon svake upotraebe sapuna trebali biste ga očistiti pod mlazom vode. Nikada nemojte smetnuti s uma da i vaši ukućani dodiruju sapun i da su oni, dolazeći izvana, unijeli brojne sojeve štetnih bakterija na svojim rukama.
Bliža okolina WC školjke
WC školjka vam je blizu umivaonika, pa na vašoj četkici obitava bezbroj fekalnih bakterija. Naime, kad pustite vodu u WC školjki, kapljice se rasprše unutar radijusa i do 180 centimetara. Sve što se nađe u toj “zoni prskanja” može biti kontaminirano (ručnik, četkica za zube, površina veš mašine, sapun). Na taj način već spomenute bakterije escherichia coli i salmonela mogu biti prenesene na inače čiste predmete.
Čuvajte vašu četkicu za zube u ormariću ili je stavite u zaštitnu kutijicu. S vremena na vrijeme počistite sve površine oko WC školjke dezinficirajućim sredstvom.
S obzirom na to da takvih mjesta ima više (od onih u vašem domu do radnog mjesta i automobila), nikada nemojte zaboraviti na jedno jednostavno, ali vrlo važno pravilo: ispravno perite ruke (sapunom i pod mlazom vode u trajanju od 20 sekundi).