Urea je sastojak u šamponu koji vas oslobađa peruti, uklanja svrab i iritaciju vlasišta. Šamponi sa ureom se deklarišu kao vrlo blagi preparati za održavanje higijene kose i kože glave, namijenjeni su svakodnevnoj upotrebi.
U poređenju sa nekim drugim preparatima, urea šamponi imaju nekoliko prednosti: pogodni su za svakodnevnu upotrebu, odgovaraju čak i osobama koje pate od psorijaze, ekcema ili atopijskog dermatitisa, aktivno popravljaju stanje kože glave, hidriraju suhu kožu glave i kosu, djeluju kao blag hemijski piling, nježno čiste kosu i kožu, anuliraju svrab glave, regulišu proizvodnju sebuma. Namijnjen je i osobama koje često peru kosu, farbaju se, blajhaju…
Njegujte kosu maskom od banane
Napravite domaće maske za sve tipove kose
Šampon sa ureom bi trebalo vrlo brzo da vam donese olakšanje ukoliko patite od bilo kog od navedenih problema vlasišta.
Urea je bezbojan ili bijeli kristalni prah, karbamid koji se stvara u organizmu sisara u procesu razlaganja proteina. Izdvaja se iz urina sisara. Urea koja se ugrađuje u kozmetičke proizvode se hemijski sintetizuje i nije životinjskog porekla. Pored primjene u kozmetičkoj industriji, urea ima primjenu i u proizvodnji hrane. Koristi se za podsticanje fermentacije u pekarskoj industriji i proizvodnji vina.
Urea se ugrađuje u proizvode za njegu jer smanjuje kiselo/baznu neravnotežu proizvoda koji mogu stvoriti drugi sastojci od kojih je napravljen. Također sprječava gubljenje vlage iz proizvoda tokom upotrebe jer za sebe veže vlagu. Na taj način, urea proizvodi sprečavaju isušivanje. Urea deluje kao blagi hemijski piling.
Proizvodi za njegu kože i kose mogu sadržati 2-40% uree. Procenat ove aktivne materije u šamponima je uobičajeno 5%. Svaki kvalitetan urea šampon bi trebalo da sadrži jasno naznačen procenat ovog sastojka u sebi. Odluku o koncentraciji koja je vama potrebna donijet ćete u skladu sa stanjem vaše kose i kože glave.
Ovo su pravila frizera za zdravu kosu!
Njega kovrdžave kose
Osjetljiva, isušena koža glave i kosa nikako ne bi smjele dolaziti u kontakt sa sulfatima i parabenima. Poželjno je da šampon sa ureom sadrži što više ili samo prirodne biljne sastojke. Urea je organska materija i nije štetna za kožu i kosu.
Šampon sa ureom možete koristiti onoliko dugo koliko želite ili dok ne riješite problem koji vas muči.
Perut i urea?
Šamponi sa ureom uklanjaju mrtve ćelije sa površine vlasišta, ali ne ubijaju gljivicu Malassezia – izazivača peruti. Najbolje bi bilo da imate dva šampona: jedan protiv peruti i jedan sa ureom, jer je većina šampona protiv peruti agresivna i sadrži sumpor. Postoje i biljni šamponi protiv peruti za hidrataciju kože glave, napravljeni od ekstrakata ljekovitog bila koji djeluju antiseptički, ubijaju gljivicu Malassezia, istovremeno hidrirajući kožu glave. U njima nema agresivnih hemikalija koje dodatno isušuju kosu i vlasište i ne sadrže vještačke boje i mirise, piše minutzamene.com.
Podignite volumen rijetkoj kosi
Ovo su pravila ljepote kojih se Francuskinje pridržavaju