Studija naučnika sa Univeziteta Arizona, objavljena u magazinu Frontiers in Human Neuroscience otkriva da trkači imaju izuzetno visoku povezanost između područja mozga povezanim s višim razinama razmišljanja, uključujući onima koji se bave multitaskingom i koncentracijom.
Za mnoge ljude je trčanje način da se osame i razmisle, ujedno vježbajući svoje tijelo. Ali mnogi ne znaju da se trčanjem vježba i mozak.
Studija se temeljila na MRI slikama mozga 22 muškaraca u dobi u kojoj se pohađa koledž, od kojih je polovina muškaraca trčala na takmičenjima, dok je druga polovina prijavila da nisu vježbali prošle godine.
Svi subjekti bili su muškarci kako bi se izbjegle poteškoće u kontroli utjecaja menstrualnog ciklusa. Subjekti su skenirani u stanju odmaranja da bi istraživači pratili moždanu aktivnost tokom trajnijih učinaka vježbe.
Koje probleme možete riješiti vježbanjem?
Neka vam tjelovježba postane rutina!
Studija kaže da veća povezanost između spomenutih područja mozga možda ima veze s činjenicom da ‘pokreti, naročito pri visokim brzinama, opterećuju ne samo motornu kontrolu, nego također sudjeluju u izvršnim funkcijama, prostornoj navigaciji i memorijskim sposobnostima.
Trčanje je trodimenzionalna slagalica dijelova koji su stalno u pokretu: mišići i ostale tjelesne senzacije, promjene na površini po kojoj se trči, vremenski uslovi, neočekivane prepreke i događaji… Trčanje zahtjeva navigacijske vještine, plus sposobnost planiranja, praćenja i odgovaranja okolišu, te također nastavlja sa svim posljedičnim motornim aktivnostima trčanja, koji su sami po sebi, vrlo komplikovani.
Studija navodi da je drugo nedavno istraživanje pokazalo da i drugi mladi odrasli sportaši izvode bolje testove izvršnih funkcija i brzinu obrade testova. Konačan zaključak istraživača je da poboljšana neuroplastičnost, koju su primijetili kod mladih sportaša, može imati implikacije za starije odrasle i ‘da bi se trebala istražiti u odnosu na starenje mozga i potencijal da se smanji izloženost kognitivnom starenju i riziku od neurodegenerativnih bolesti’, naročito kad već postoji dokaz koji podupire ideju vježbanja kao alata za podršku i produženje mentalne oštrine kod starijih ljudi.
Dok se učinci treninga mozga drugih sportova izdržljivosti poput plivanja i bicikliranja tek trebaju istražiti – kao i učinci trčanja na mozak starijih trkača – mogućnosti su zasigurno intrigantne. Želite poboljšati svoj mozak? Pokrenite se!
Evo kako da vježbate nakon carskog reza
Nahranite mišiće mlijekom nakon intenzivnog vježbanja