Kada pričamo o zdravlju kostiju, mnogi veruju da je jedino kalcijum odgovoran za održavanje njihove gustine i kvaliteta. Međutim, podjednako važnu ulogu ima i vitamin K. Ukoliko u organizmu postoji deficit ovog vitamina, kosti su prve na udaru.
Ovaj vitamin neophodan je za gustinu kostiju i njihov razvoj, za izgradnju jakih zuba i kostiju lica. Takođe je utvrđeno da je biljni K1 najdjelotvorniji oblik vitamina K u zaštiti od osteoporoze i preloma, jer omogućuje taloženje kalcijuma u kostima, a ujedno spriječava stvaranje osteoklasta, piše Stil.kurir.rs.
Većina ljudi pati od manjka ovog vitamina, a da toga nisu ni svjesni. Ovaj nedostatak može da dovede do prijevremenog starenja, deformiteta kostiju, kao i do propadanja zuba. Evo koji simptomi mogu da ukazuju da spadate u ovu grupu:
Ukoliko primijetite da vam izuzetno lako izbijaju modrice, čak i na najmanji udarac, to može biti simptom nedostatka vitamina K. Krvarenje iz nosa, duga krvarenja pri povredama i rane koje sporo zacjeljuju, kao i jaka krvarenja tokom menstruacije kod žena, su takođe simptomi.
Najbolji izvor vitamina K su:
Zeleno lisnato povrće povrće – špinat, tikvice, prokelj, zelena salata, kopriva, a ima ga i u fermentisanim mliječnim proizvodima kao što su jogurt, kefir, kiselo mlijeko, ali i puter i sirevi.
U voću se takođe može pronaći puno vitamina K, ali ne u svakom. Birajte jabuke, avokado, borovnice, kivi, grejp, banane i grožđe.
Sojino ulje je prepuno vitamina K, a samo jedna kašikica sadži oko 25 mg vitamina K.
Ako ste u žurbi, pretvorite svoje povrće i voće u sok. Mala čaša soka od mrkve će ponuditi 28 mg vitamina K.
Vitamin K1 (filokinon) je prehrambeni vitamin K. Njegovu apsorpciju pojačava mast iz hrane. Mliječni pripravci za dojenčad su nadopunjeni vitaminom K.
Manjak vitamina K može širom svijeta izazvati oboljenje i smrtnost dojenčadi. Manjak vitamina K uzrokuje hemoragičnu bolest novorođenčeta, do koje obično dolazi 1 do 7 dana nakon rođenja.
Obično se manjak manifestira krvarenjem. Mogu se pojaviti lako stvaranje modrica i krvarenja iz sluznica, iz uboda ili porezotina.
Kod dojenčadi, hemoragična bolest novorođenčeta i kasna hemoragična bolest mogu uzrokovati kožno, probavno, intratorakalno, ili, u najgorim slučajevima, intrakranijalno krvarenje. Ako se razvije opstruktivna žutica, krvarenje—ako do njega dođe—obično počinje nakon 4 ili 5 dana. Može početi kao slabo krvarenje iz kirurške rane, desni, nosa ili probavne sluznice, ili kao masivno krvarenje u probavni sustav.