Žene su izložene dvostruko većem riziku od spontanog pobačaja ako im je od začeća do dvadesete sedmice trudnoće prepisan antibiotik iz skupine makrolida, kvinolona, tetraciklina i sulfonamida.
Kada su trudnici neophodni, izabire se lijek koji ima najmanji uticaj na razvoj ploda, jer u nekim slučajevima posljedice neliječene bolesti mogu predstavljati veći rizik nego uzimanje lijekova radi izlječenja. U takvim slučajevima odluku o upotrebi lijeka mora donijeti doktor, ne preporučuje se uzimanje lijeka na svoju ruku.
Lijekovi protiv boli posebno su rizični. Aspirin i ibuprofen pripadaju obitelji «nesteroidnih protuupalnih lijekova» (NSAID). Prema istraživanjima oni nose 80% rizika pobačaja u prvom tromjesečju.
Drugo istraživanje tvrdi da djeca čije su majke uzimale aspirin u ranoj trudnoći imaju niži koeficjent inteligencije i smanjenu koncentraciju. Paracetamol pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova i tokom trudnoće često se smatra sigurnijom opcijom pa se prepisuje kod zubobolje, glavobolje i sličnih bolova. No najnovija istraživanja ukazuju da primjena nesteroidnih lijekova okom prvih 12 tjedana i nije tako bezopasna. Povezani su s mutacijom ćelija i kod životinja i kod ljudi.
Lijekovi protiv nesanice, tablete za spavanje mogu uzrokovati vidljive malformacije i mentalne poremećaje kod djece koja su im bila izložena. Također utiču i na izlučivanje hormona koji pomažu održavanju trudnoće.
U analizi 8.702 žene kojima je potvrđen pobačaj u odnosu na kontrolnu skupinu, makrolid eritromicin nije povezan s povećanim rizikom od spontanog pobačaja kao što to nije potvrđeno niti za nitrofurantoin koji se često koriste za liječenje urinarnih infekcija tokom trudnoće.
Upale mjehura i bubrega u trudnoći
Šta su to ftalati i kako negativno utiču na trudnice?
Kako spriječiti i liječiti kandidu u trudnoći?
Međutim, azitromicin, inače vrlo popularan antibiotik povećava rizik od pobačaja 65%, klaritromicin dvostruko povećava rizik, dok je metronidazol povećan rizik za 70%. Nadalje, sulfonamidi, kvinoloni i tetraciklini također povećavaju taj rizik. Rezultati ove studije slični su rezultatima studije za cefalosporine i peniciline koja je objavljena u Canadian Medical Journal.
Istraživači, međutim, nisu mogli ustanoviti dolazi li do spontanog pobačaja zbog ozbiljnosti infekcije ili same primjene antibiotskih lijekova, no neosporno ostaje da je ženama od dana začeća do dvadesete sedmice trudnoće značajno povećan rizik od spontanog pobačaja ako im se treba prepisati antibiotik.
Prvih 12 sedmica trudnoće je vrijeme organogeneze i svaka trudnica bi se trebala suzdržati od izlaganja bilo kakvim rizičnim faktorima koji bi mogli izazvati oštećenja ploda. Opasni lijekovi tokom trudnoće su oni koji su sastavljeni od malih molekula koje mogu prodrijeti kroz posteljicu. Stručnjaci upozoravaju da neki lijekovi upotrijebljeni prije trudnoće mogu povećati rizik hromozomskih nepravilnosti. I prije začeća tragovi lijeka nađeni su u spermi koja je ušla u ženski genitalni trakt, što može dovesti do urođenih anomalija.