Kod mnogih će se žena izgled trbuha vratiti u roku od dva mjeseca nakon poroda, no što učiniti ako stanje potraje? Ako se vaš trbuh objesio nakon poroda, a možda vas muče i neki drugi simptomi poput probavnih smetnji, možda je riječ o dijastazi glatkih trbušnih mišića.
Prednji dio trbušnog zida čine dva ravna mišića (lat. musculus rectus abdominis) obavijena fascijama s prednje i stražnje strane, a koje se spajaju u bijelu uzdužnu liniju trbuha (linea alba), uobičajeno široku nekoliko milimetara. Zbog rasta maternice mišići i vezivna tkiva se rastežu, a linea alba se proširuje i stanjuje. Dijastaza označava djelimično ili potpuno razdvajanje ova dva trbušna mišića. To je stanje vrlo često tokom trudnoće i nakon poroda.
Dijastaza trbušnih mišića ne događa se samo zbog trudnoće, može se vidjeti kod muškaraca, pa čak i beba. Dijastaza može biti posljedica procesa starenja, nakupljanja viška kilograma, pa čak i pogrešnog dizanja teških utega ili pretjerivanja u izvođenju trbušnjaka. Može biti vidljiva i kod neke novorođenčadi, posebice nedonoščadi zbog nerazvijenih trbušnih mišića, te se s rastom bebe stanje popravlja.
Ako ste imale trbušnjake prije poroda, dijastazu ćete lako prepoznati. Umjesto simetričnih jastučića s lijeve i desne strane tanke linije, oni su odvojeni, linija se je značajno proširila, pa oko i iznad pupka imate „rupu“. U uspravnom je položaju trbuh obješen. Ispupčenja na trbuhu nastaju pri naprezanju ili stezanju trbušnih mišića, a dodatni simptomi uključuju: bol u donjem dijelu leđa, loše držanje tijela, zatvor, nadutost.
Tokom trudnoće možda nećete imati nikakve primjetne simptome, no u drugom ili trećem tromjesečju ćete možda uočiti izbočinu iznad ili ispod pupka. Ona bi mogla biti najprimjetnija pri korištenju trbušnih mišića, na primjer dok ustajete ili se spuštate u ležeći položaj. Osjetite li bilo kakvu snažnu bol u trbuhu, leđima ili zdjelici, odmah se javite doktoru.
Nakon trudnoće, najvidljiviji simptom je „trbuščić“ koji ne nestaje, pa i dalje izgledate trudno.
Kako biste provjerile nakon poroda imate li dijastazu, odnosno kakvo je stanje, lezite na leđa na ravnu podlogu i savijte noge u koljenima. Jednu ruku stavite ispod glave, a drugu na trbuh. Podignite glavu podupirući je rukom te pogledajte u trbuh, a drugom rukom prelazite duž linije u sredini trbuha, iznad i ispod pupka. Osjetite li da je širina te linije do dva prsta, stanje vjerojatno nije ozbiljno. Nekoliko sedmica nakon poroda trebalo bi se početi popravljati. Ako je širina veća od dva prsta, tražite mišljenje doktora ili fizioterapeuta.
Šta se dešava vašem tijelu nakon porođaja?
Plodnost nakon porođaja
Rastezanje mišića ne može se izbjeći, pa često dolazi i do njihovog razdvajanja. To može oslabiti središnji dio tijela (jezgru) te uzrokovati bolove u leđima i zdjelici. Mogao bi vam pomoći trudnički pojas za podupiranje trbuha, no pritom pazite da vas ne steže previše; mora biti ugodan za nošenje.
Izbjegavajte bilo kakvo podizanje teških tereta ili naprezanje trbušnih mišića tokom trudnoće.
Budite svjesne položaja i držanja tijela tokom trudnoće te nastojte dovesti tijelo u neutralan položaj. O tome vas može educirati fizioterapeut ako se priključite grupi za vježbanje u trudnoći. Neutralna pozicija tijela smanjuje vjerojatnoću oštećenja tkiva.
Dok sjedite, poduprite donji dio leđa peškirom ili jastukom, a pri dizanju pazite da nema naglih pokreta. Ruke aktivno koristite da se pritom poduprete i odgurnete, bez upotrebe trbušnih mišića.
Kod nekih se žena stanje može spontano popraviti nakon poroda s vraćanjem mišićne snage. No ako dijastaza potraje osam i više sedmica, mogle bi pomoći vježbe, ali tek nakon što vam doktor odobri vježbanje. Postporođajne vježbe obično uključuju vježbe mišića dna zdjelice i dubokih trbušnih mišića, a izbjegavaju se tradicionalni trbušnjaci i vježbe poput planka dok se trbušni mišići ne oporave od dijastaze. U tom razdoblju treba izbjegavati pretjerano naprezanje trbušnih mišića i podizanje teških tereta.
Ako vježbanje i uravnotežena prehrana ne pomognu u vraćanju izgleda trbuha, može pomoći i hirurški zahvat, odnosno abdominoplastika. Njoj se može pristupiti ako vas bol zbog dijastaze ometa u svakodnevnim aktivnostima ili iz estetskih razloga, no svakako ponajprije treba tražiti savjet iskusnog hirurga.
Jačanje jezgre tijela prije trudnoće najbolji je ulog u prevenciju dijastaze, piše Adiva.hr.