Spuštena maternica je neugodno stanje, koje je važno dijagnosticirati na vrijeme i započeti s liječenjem.
Spuštena maternica ili descensus uteri je pojava kada se maternica spusti u vaginu. Do toga dolazi uslijed oslabjelih mišića, tkiva i ligamenata dna zdjelice koji više ne pružaju potporu maternici. Maternica se spušta sve niže, skroz u vaginu i izvan nje, a to se naziva ispadanje maternice ili prolaps uteri.
Iako se najčešće javlja kod žena u menopauzi, spuštanje maternice se može dogoditi bilo kojoj ženi. Češće se javlja kod žena koje su imale više vaginalnih poroda i onih koje su obavljale teške fizičke poslove tokom života.
Šta se dešava vašem tijelu nakon porođaja?
Muči li vas bolna menstruacija?
Ne propuštajte ginekološki pregled nakon porođaja
Postoje 4 stepena spuštene maternice:
Prvi stepen: cerviks, odnosno vrat maternice propao je u gornji dio rodnice
Drugi stepen: vrat maternice propao je do niva ulaza u vaginu
Treći stepen: vrat maternice nalazi se izvan vagine
Četvrti stepen: cijela maternica je izvan vagine
Mišići dna zdjelice drže maternicu, rodnicu i ostale organe u zdjelici i donjem dijelu abdomena na mjestu. Ako dođe do slabljenja mišića i ligamenata dna zdjelice dolazi do spuštanja organa.
Najčešći uzroci su: trudnoća, trauma tokom poroda, porođaj djece velike porođajne težine, pretilost, hronični zatvor i bolovi tokom pražnjenja crijeva, starenje, smanjenje količine estrogena nakon ulaska u menopauzu, hronični kašalj, podizanje tereta velike težine, tumori.
Najčešće se osjeća pritisak prema dole u zdjelici. Dolazi do boli i pritiska u leđima, kao i do nevoljnog istjecanja mokraće i stalnog nagona na mokrenje. Ovisno o stepenu dolazi do ulaska vrata maternice u vaginu, te u natežem slučaju do ispadanja maternice.
Na liječenje utiče životna dob žene, stepen descenzusa ili prolapsa, tjelesna kondicija žene, spolna aktivnost. Svakako se preporučuju vježbe mišića dna zdjelice – Kegelove vježbe, pogotovo u blažim stupnjevima bolesti. Vježbama će se ojačati mišići dna zdjelice i pružit će se bolja potpora organima u zdjelici.
Saznajte sve o endometriozi
Koliko je tijelu potrebno da se vrati na staro nakon porođaja?
Znate li za prednosti drugog porođaja?
Hirurškim liječenjem popravljaju se postojeća anatomska oštećenja. Oštećenom tkivu može se pristupiti vaginalnim putem, ali ponekad se preferira i pristup preko abdomena.
Ako niste kandidat za operaciju, postoje uređaji, pesari, koji se postavljaju u vaginalni kanal i pružaju potporu maternici. Postavljanjem pesara (gumeni prsten) odgovarajuće veličine u rodnicu podiže se vrat mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi čime se rješava ili ublažava inkontinencija te prolaps maternice i rodnice.
Da bi se smanjila vjerojatnost prolapsa maternice potrebno je:
Pravilno izvoditi Kegelove vježbe koje jačaju mišiće dna zdjelice koji pružaju potporu organima u zdjelici.
Kontrolisati zatvor. Potrebno je piti velike količine tekućine, te konzumirati hranu punu vlakana kao što je voće, povrće, cjelovite žitarice, piše Adiva.hr.
Izbjegavati podizanje tereta, te podizati teret pravilno. Kod podizanja tereta ne koristiti struk i leđa.
Kontrolisati kašalj, bronhitis i hronični kašalj te ne pušiti.
Izbjegavati dobivanje na težini.