Ako imate problema sa spavanjem. provjerite da li koristite neke od proizvoda čija probava može trajati i do 24 sata, zbog čega se tijelo ne može opustiti.
Nedostatak kvalitetnog noćnog odmora utiče na produktivnost pojedinca tokom dana, na pamćenje i opšte raspoloženje, pa bi bilo dobro da primjenjujete konzumiranje obilnijih obroka do podne, a manje obilnih i kaloričnih poslijepodne i navečer.
Stručnjaci savjetuju da iz večernjeg jelovnika izbacite kafu, crveno meso, masnu i začinjenu hranu, čokoladu, alkohol, gazirana pića…
Trudnice – jedite čokoladu!
Namirnice od kojih tijelo ima neprijatan miris i one koje ga anuliraju
Kafa (kofein) i čokolada
Kofein je stimulans koji djeluje na centralni nervni sistem, blokirajući jednu od molekula, adenozin, koja utiče na san. Kad tijelo razgrađuje adenozin trifosfat ispušta se adenozin, zbog čega se osoba osjeća pospano. Što se više ATP-a se razgradi tijekom dana, osoba je pospanija.
Kofein blokira adenozin i zaustavlja impuls koji nas navodi na spavanje. Također pomaže pri protoku dopamina.
Najbolje je da ograničite dnevni unos kofeina u organizam na maksimalno dvije šoljice dnevno i ne konzumirajte ga nakon ručka.
Osim masnoća čokolada sadrži i kofein kojega ima u kakaovcu, te teobromin. Vćina čokolada sadrži i visoku količinu šećera koji djeluje poput energetske bombe i odgađa san.
Umjesto čokolade preporučuju se cjelovite žitarice kako bi se povećalo djelovanje triptofana koji sudjeluje u stvaranju takozvanog hormona sreće serotonina i hormona melatonina koji regulira ritam spavanja i budnosti pa je važan za dobar san i raspoloženje. Triptofan sadrže i banane.
Crveno meso
Želudac treba puno više vremena za probavljanje crvenog mesa punog protenina, čak i do 24 sata, ali i veliku porciju piletine treba izbjegavati jesti nakon nakon 19 sati. Bjelančevine se navečer ne moraju skroz izbjegavati, samo treba pripaziti da se jede krto meso u malim količinama, poput purećih prsa ili šoljice jogurta.
Iako crveno meso organizmu daje željezo, koje prirodno diže energiju, ono sadrži visok nivo masnoća. Visoke masnoće u mesu, cjeloviti mliječni proizvodi, pizze i umaci mogu učiniti da se osjećate tromo nakon što ste ih pojeli.
Rituali za dobar san
Čaj od banane protiv nesanice
Masna i začinjena hrana
Sladoled, keks, hamburgeri i sve namirnice s puno štetnih masnoća na želudac i probavu djeluju poput alkohola ili gaziranih pića.
Uživanje u ljutoj ili jako začinjenoj hrani nakon 19 sati može vas stajati dobrog sna. Prezačinjena hrana stvara neki oblik korozije u želucu te često uzrokuje nadutost i probavne smetnje, naročito ako pola sata nakon konzumiranja takve hrane mirujete.
Alkohol i gazirana pića
Nakon napornog radnog dana čaša pive vam je dovoljna ako želite dobro spavati. Alkohol smanjuje REM fazu sna koja je jako bitna za pamćenje. Ovisno o količini ispijenog alkohola, probleme poput smanjene koncentracije i pospanosti možete imati i idući dan. Stručnjaci savjetuju da se tri do četiri sata prije odlaska u krevet alkohol ne konzumira.
Gazirana pića sadrže više kiselina od bilo čega što možemo pronaći u prirodi, a ugljieni dioksid u gaziranim pićima povećava pritisak u želucu.